Praha doplatí za Blanku 600 milionů. Stále se neví, kdy tunel otevře

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Praha urovná dluh ve výši 600 milionů korun za tunel Blanka. Celkové náklady na stavbu se tak vyšplhají na téměř 37 miliard korun. Přitom se stále neví, kdy bude tunel otevřen. Celá problematická výstavba začala za primátora Pavla Béma (ODS), od té doby se k původní ceně přičetlo několik miliard. Praha stále dluží 200 milionů firmě Inženýring dopravních staveb (IDS).

Tunel Blanka

Tunel Blanka,zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Praha nechá zkontrolovat faktury, které dosud neproplatila dodavateli technologické části tunelu Blanka, firmě ČKD Praha DIZ. Dluh ve výši 600 milionů korun by měl být do dvou týdnů vypořádán, řekl v rozhovoru náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Náklady na stavbu problematického tunelového komplexu podle Nouzy nepřekročí částku 36,9 miliardy korun. Termín otevření zatím stále není znám.

Z podkladů  vyplývá, že ČKD Praha DIZ kvůli neuhrazeným fakturám hrozila zastavením prací a žalobou k rozhodčímu soudu. Zvolila by tak stejný postup jako stavební firma Metrostav, která na konci loňského roku kvůli dluhům ze stavby odešla a případ skončil u soudu. Praha celou dobu tvrdí, že peníze na faktury má, hledá ale zákonnou cestu, jak je proplatit. Arbitři nakonec v dubnu rozhodli, že Metrostav musí stavbu dokončit do konce září. A Praha musí zaplatit více než čtyři miliardy.

"Postupovali jsme tak, jak by s největší pravděpodobností postupoval rozhodčí soud," uvedl k jednání s ČKD Praha DIZ Nouza. "Chceme předcházet škodám, které by nastaly v případě pozastavení stavby," doplnil. Z neveřejných podkladů pro jednání rady vyplývá, že by v takovém případě město přišlo o desítky až stovky milionů korun. Ve stejných materiálech se píše, že si ČKD Praha DIZ dodávkou technologií nutných pro provoz Blanky přijde na necelých šest miliard korun.

K rozhodčímu soudu půjde město i s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která je správcem stavby tunelu. Praha jí dluží kolem 200 milionů.

Stavbu problematického tunelu Blanka zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS). Její několikrát odložené otevření je zatím v nedohlednu. Náklady se v průběhu stavby zvýšily o několik miliard.

Tagy: soud výstavba Praha peníze dluhy tunel Blanka ČR

Zdroje: ČTK