Praha dává od Moskvy a Petrohradu ruce pryč

- Aktuality autor: Petr Kubec

Praha dočasně skoncovala s partnerstvím s ruskými městy Moskvou a Petrohradem. Důvodem je příliš agresivní jednání Ruska vůči Ukrajině, uvedl na svém facebookovém profilu primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09). Hudeček nabádá i další česká města, aby učinila stejný krok.

Moskevský Kreml

Moskevský Kreml,zdroj: ThinkStock

"Svévolný útok Putinova režimu na Ukrajinu ohrozil nejen suverenitu Ukrajiny, ale i bezpečnost celé Evropy. Zůstáváme přáteli s ruskými lidmi, odmítáme však imperiální politiku Kremlu," uvedl primátor na sociální síti. V ruském politickém systému podle něj města nejsou skutečně samosprávnými orgány, které by na politice vlády byly nezávislé.

"Víme, že naše rozhodnutí samo o sobě nezastaví ruskou agresi. Věříme však, že když se k nám připojí další města, bude to účinný signál občanům Ruska, že politika Vladimira Putina je vážným nebezpečím pro budoucnost vzájemné spolupráce evropských zemí s Ruskem," doplnil Hudeček.

Moskva je partnerským městem Prahy od roku 1995. V roce 2000 obě města uzavřela Dohodu o přátelských vztazích a spolupráci.

Konflikt na Ukrajině si podle OSN vyžádal na 2600 mrtvých, se započtením obětí ze sestřeleného malajsijského boeingu se blíží třem tisícům. Kyjev zatím přiznával bezmála 800 padlých vojáků.

Moskva stále rezolutně popírá, že by na Ukrajině bojovali ruští vojáci, s výjimkou dobrovolníků. V ruských médiích podle serveru newsru.com ale přibývá článků o desítkách padlých, jakož i o soustřeďování vojsk a tanků v Rostovské oblasti pro nasazení na Ukrajině.

Tagy: Rusko Česko Praha petrohrad Moskva Ukrajina města ČR česko-ruská spolupráce rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK