Praha chce po Inchebě vymáhat škody za požár Průmyslového paláce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Praha podá žalobu na náhradu škody za požár Průmyslového paláce. Rozhodla o tom v úterý rada hlavního města. Peníze chce vymáhat na firmách Incheba, P.a.p.s.t. a Eur-med. Řekl to radní Ondřej Pecha (ODS).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Je to naší pojistkou, jak se dále nechá jednat o našich právech," řekl k podání žaloby Pecha. 

Podle důvodové zprávy k jednání radních podání žaloby Praze doporučily advokátní kanceláře. Podle jejich stanovisek totiž lze v policejním usnesení a ve vyjádření hasičů nalézt argumenty, že společnosti Incheba, P.a.p.s.t. a Eur-med odpovídají za škodu, kterou požár způsobil. Incheba měla v době požáru Výstaviště pronajaté, P.a.p.s.t. opravoval elektroinstalaci a Eur-med měl v pronájmu stánek, který začal hořet. 

Po dvou letech bude případ promlčen

Pokud by podle právníků Praha do 18. října, tedy do dvou let od požáru, žalobu metropole nepodala, hrozilo by promlčení. Vedení města by tak mohlo porušit své zákonné povinnosti. Zároveň by tak Praha mohla oslabit své postavení v soudním řízení proti pojišťovnám, na kterých požaduje vyplacení vyšší pojistky. 

Pojišťovny dosud městu vyplatily 181 milionů korun, Praha ale tuto částku považuje za nízkou a škodu vyčíslilo na více než 1,2 miliardy korun.

Důvodová zpráva připouští, že není jasné, zda a kolik Praha na pojištění dostane. Pokud by se jí podařilo vysoudit peníze po firmách, které chce žalovat, mohla by to tak být jediná náhrada škody.

Tagy: žaloba Praha požár incheba výstaviště

Zdroje: ČTK