Praha byla požádána, aby hostila podpis jaderné smlouvy USA-Rusko

- Aktuality autor: red

Podpis americko-ruské smlouvy o redukci strategických jaderných arzenálů by se skutečně mohl odehrát v Praze.

Spojené státy totiž Českou republiku požádaly, aby ceremonii česká metropole hostila. Praha s návrhem souhlasí. ČTK to dnes řekl Jiří Beneš z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Termín není znám. Americké velvyslanectví v Praze informaci nepotvrdilo ani nevyvrátilo.
Podle ministerstva česká diplomacie věc konzultuje s Američany. Ti smlouvu ještě domlouvají s Rusy. O Praze jako místu podpisu se už několikrát spekulovalo, naposledy 20. března v ruských listech Kommersant a Moskovskij komsomolec.


V Praze zhruba před rokem americký prezident Barack Obama pronesl řeč, v níž vyzval k jadernému ozbrojení. Podepsání dohody v Praze by tak na jeho projev symbolicky navázalo.
Předpokládá se, že smlouva by měla být hotova před washingtonskou konferencí o jaderné bezpečnosti, začínající 12. dubna. Na obě velmoci připadá 95 procent světového jaderného arzenálu.


Nová smlouva by také měla být prvním hmatatelnějším výsledkem "nového startu" rusko-amerických vztahů, ohlášeného krátce po loňském nástupu prezidenta Obamy do Bílého domu.
Dohoda má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991. Ruský prezident Dmitrij Medveděv a Obama se již loni v červenci předběžně dohodli, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100.

Rozhovory původně měly být do prosince dokončeny, ale termín dohody se opakovaně oddaloval, i kvůli sporům o americkou protiraketovou obranu, započítávání hlavic a způsobům kontroly.

Tagy: Česko Praha podpis

Zdroje: ČTK