Praha 4 zavede parkovací zóny na konci příštího roku

- Aktuality autor: red

Praha 4 chce na přelomu let 2013 a 2014 zavést parkovací zóny. Vzniknout by měly především v okolí stanic metra a zřejmě také v Nuslích a Michli, kde je v současnosti parkování nejhorší. ˇŘekl to místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos (ČSSD). Vznik zón podle něj podpořili na posledním jednání také zastupitelé městské části.

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zmapovala parkování na celém území městské části. Sčítači během tří týdnů v květnu prošli všechny ulice v městské části a počítali, kolik aut, kde a jak dlouho parkuje. Z výsledků, které má redakce k dispozici, bude navržen rozsah zón. Prověřuje se území zhruba od hranice s Prahou 2 a 10 po Jeremenkovu ulici a Jižní spojku. "Byl bych rád, aby se projekt do konce roku 2013 nebo od začátku 2014 spustil," řekl Bodenlos.

Podle Petra Horského, který se na projektu parkovacích zón v Praze 4 podílí, ze studie vyplývá, že nejhorší situace s parkováním je v současnosti v Nuslích a Michli. Zhruba čtvrtinu parkujících tam přes den tvoří lidé, kteří v městské části nebydlí, ale pracují. Přestože součástí mnohých administrativních a komerčních center jsou podzemní garáže, zaměstnanci parkují v ulicích Prahy 4, čímž chtějí ušetřit na pronájmu garáží, uvedl Horský.

Problémem jsou živelné návaly aut u stanic metra

Problémem je podle něj také živelné parkování v okolí stanic metra, ke kterým dojíždějí jak Středočeši, tak Pražané ze vzdálenějších oblastí. Tímto způsobem prý v Praze 4 parkuje asi 3000 aut denně.

Částečné problémy jsou také na některých sídlištích a v rezidenčních oblastech, tam to ale podle Horského může radnice vyřešit bez zavádění parkovacích zón, například úpravou dopravního značení.

Praha 4 by chtěla omezit především parkování, kdy řidiči auto odstaví na více hodin. "Chceme zachovat místa pro krátkodobé stání, která přinášejí městské části, podnikatelům a živnostníkům příjmy," uvedl Horský.

Zóny zavedou i Prahy 5 a 11

Městská část na vytvoření zón intenzivně pracuje mimo jiné proto, že by příští rok měly parkovací zóny vzniknout v sousedící Praze 5 a 11. Dá se pak očekávat, že část automobilů se z těchto oblastí přesune na Prahu 4.

Na území čtvrtého obvodu je podle studie téměř 40.000 parkovacích míst, na kterých parkuje přes den průměrně 32.000 aut, v noci pak 33.000. Z toho více než 5000 aut parkuje mimo legální místa či v rozporu s předpisy, například na chodnících, přechodech pro chodce či v křižovatkách. Na území městské části přijede denně zaparkovat asi 60.000 aut, z toho jen asi 20.000 jsou místní obyvatelé.

V současnosti parkovací zóny fungují v Praze 1, 2, 3 a 7. Do systému je začleněna také část území v Praze 16 a 22. Příští rok by se měly rozšířit na Jarově v Praze 3 a dále na části Prahy 5, 6 a 11. Kromě těchto projektů se zavedení zón připravuje rovněž v Praze 9, 13, 18 a v Klánovicích. Tyto záměry ale zatím nejsou s přípravou tak daleko.

Zdroje: ČTK