Praha 1: ODS končí v opozici, vládnou TOP 09, VV a ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vyjednávači TOP 09, Věcí veřejných a ČSSD se v pátek dohodli na radniční koalici v Praze 1. Koaliční smlouva by měla být podepsána příští týden.

Řekl to lídr TOP 09 Oldřich Lomecký a potvrdila zastupitelka Karolína Peake (VV). Dosud vládnoucí ODS tak odejde do opozice. V ní bude i Strana zelených. Starostou by se měl Lomecký. 

TOP 09, VV a ČSSD odpoledne podepsaly podle Lomeckého "dohodu o shodě vyjednávací týmů a vzniku koaliční smlouvy radnice Prahy 1". Shodly se také na formátu budoucí rady Prahy 1.

Starosta Lomecký, první zástupce Hodek (ČSSD)

Starostou se stane jako lídr TOP 09 Lomecký, prvním zástupcem starosty bude Daniel Hodek (ČSSD) a druhou místostarostkou Jana Pařízková (VV).

"Personální složení ostatních čtyř radních bude dokončeno v nejbližších dnech s tím, že každý z radních, navržený jednotlivými partnery, musí být akceptován ostatními koaličními partnery," dodal Lomecký. V radě bude mít TOP 09 čtyři místa, sociální demokracie tři a VV dvě. 

Lomecký zahájil vyjednávání o koalici v neděli s VV a Stranou zelených, později ke spolupráci pozval i ČSSD. Zatímco s VV a sociálními demokraty nenarazily na zásadní programové rozpory, zeleným se nelíbilo například rozšiřování kamerového systému nebo podpora parkovišť. "Bylo to čistě o programu," zdůraznila Peake s tím, že nešlo o personální neshody. 

ODS se snažila, ale ani bez Dvořáka neuspěla

ODS se odchodu do opozice snažila zabránit nabídkou koaliční spolupráce mezi ní, TOP 09 a VV. Věci veřejné ale dlouhodobě odmítaly spolupracovat se současným starostou Filipem Dvořákem, jeho zástupcem Michalem Valentou a bývalým představitelem radnice Janem Bürgermeisterem.

Vadila jim jejich minulost. ODS proto nejprve navrhla, že je nenominuje do rady. Dokonce nabídla, že se Dvořák s Valentou vzdají zastupitelského mandátu. Lomecký uvedl, že nabídku ODS před jednáním viděl, ale že ji nepřijal. 

ODS tak bude muset odejít do opozice. "Blahopřeji k uzavření koalice," řekl Dvořák. ODS podle něj nabídkou jeho a Valentovy rezignace otevřela dostatečný prostor k vytvoření pravicové koalice podle vládního schématu. "Jsme připraveni začít plnit roli aktivní opozice v Praze 1," dodal Dvořák.

Tagy: ČSSD koalice vv top

Zdroje: ČTK