Praha 1 konečně zatrhává tipec přemnoženým dvojkolkám segway

- Aktuality autor: red

Praha 1 chce po vzoru Velké Británie vykázat dvoukolky segway a další elektrická vozítka z chodníků a pěších zón. Podle zástupců radnice turisté na dvoukolkách v centru města ohrožují nejen sebe, ale i ostatní chodce. Zákaz provozu těchto motorizovaných prostředků na komunikacích určených chodcům chce radnice iniciovat u ministerstva dopravy.

Trnem v oku jsou Praze 1 kromě dvoukolek také elektrické koloběžky nebo rikši, které se stále častěji objevují například ve spodní části Václavského náměstí nebo na Staroměstském náměstí. Podle zástupce starosty Daniela Hodka (ČSSD) si na dvoukolky stěžují i obyvatelé městské části. Řada "jezdců" podle něj při jízdě telefonuje, nikdo navíc nekontroluje, jestli před vyjížďkou nepili alkohol. Konkrétní případy nahlášených srážek nebo úrazů ale Hodek neuvedl.

Poruchová vozítka mají v oblibě XXL turisté i policejní sbor

Soudí, že na vozítka, která vyvinou maximální rychlost 20 kilometrů v hodině, by se mělo nahlížet například jako na jízdní kola. "Ani způsobem pohybu ani rychlostí se segway chodci v praxi nepřibližuje. Přesto na něj výklad Ministerstva dopravy ČR takto bohužel nahlíží, a to chci v dohledné době změnit," dodal místostarosta. Dvoukolky přitom v Praze i v jiných městech využívají například policisté.

Oběti turistické pasti na retardovaných vozítkách.

Podle jednatele výhradního distributora osobních transportérů segway v ČR Milana Kudryse jsou elektrické dvoukolky pro jezdce i kolemjdoucí bezpečné. "Turisté nikdy nevyjíždí do ulic sami. Vždy jen za doprovodu zkušeného průvodce," řekl Kudrys. Dodal, že v samotném historickém centru města lze tyto skupiny potkat jen zřídka, protože zde nemají vhodný terén. Ideální podmínky podle něj naopak mají na nábřeží, Kampě či na Petříně.

V Británii již zdravý rozum zvítězil

Potíže s definicí elektrických dvoukolek má řada evropských zemí. Velká Británie například počátkem roku 2011 tyto prostředky zcela vykázala z chodníků a pěších zón a zároveň jim kvůli bezpečnosti neumožnila využít silnice. Segwaye tak mohou jejich britští majitelé používat jen na soukromých pozemcích.

Tagy: lobotomie

Zdroje: ČTK