Pracovníci OSN zneužili desítky žen, organizace jim chce brát DNA

- Aktuality autor: roj

Organizace spojených národů se potýká se sexuálními skandály. Loni zaznamenala 99 případů obvinění svých zaměstnanců ze sexuálního zneužívání, což je výrazný nárůst oproti roku 2014. Mezi obviněnými je i 69 členů mírových misí. Do incidentů jsou zapleteni i vojáci z evropských zemí, mimo jiné ze Slovensko a Maďarska.

Většina útoků se odehrála během mírových misí (Ilustrační snímek)

Většina útoků se odehrála během mírových misí (Ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Většina loňských případů, celkem 69, se odehrála v rámci deseti mírových misích, uvádí nová zpráva generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. 

Obvinění vojenští a policejní příslušníci sborů OSN pocházejí z 21 zemí, většinou afrických. Dokument neuvádí státní příslušnost 30 blíže neupřesněných pracovníků OSN, kteří se nepodíleli na mírových misích.

V roce 2014 bylo evidováno celkem 80 případů.

Nejvíce údajných sexuálních násilníků pochází z Demokratické republiky Kongo, celkem bylo zaznamenáno sedm takových případů.

Za sexuálními útoky stáli i vojáci a policisté OSN z Burundi, Ghany, Senegalu, Madagaskaru, Rwandy, Konžské republiky, Burkiny Faso, Kamerunu, Tanzanie, Nigeru, Toga, Jižní Afriky, Maroka, Beninu, Nigérie a Gabonu, ale také z Kanady, Německa, Slovenska a Moldavska.

Vznikne databáze DNA?

OSN se v současné době potýká se skandálem kvůli sexuálnímu zneužívání žen a nezletilých ve Středoafrické republice, kde bylo zjištěno vícero případů za účasti představitelů světové organizace.

K podobným znásilněním či jiným formám sexuálního násilí docházelo i v Haiti, Mali, Demokratické republice Kongo a Pobřeží slonoviny.

Součástí zprávy generálního tajemníka OSN je soubor doporučení pro členské státy, aby usnadnily identifikaci podezřelých a také jejich stíhání. OSN sama může o incidentech informovat, potrestání viníků je ale zodpovědností států, odkud pocházejí.

Dokument mimo jiné navrhuje, aby vznikl systém genetické databáze příslušníků mírových sborů a aby vysílající státy umožnily "své" násilníky stíhat v těch zemích, kde tito lidé čin spáchali.

Tagy: zahraničí OSN sexuální zneužívání

Zdroje: ČTK