Pozor na sněhový poprašek! Místy mohou silnice namrzat

SLEDUJEME - Aktuality autor: Danica Klein

Silnice na jihu Čech jsou podle dispečinku zimní služby cestářů převážně mokré, úseky, kde se nesmí používat sůl, jsou pokryté ujetou vrstvou sněhu. Po ránu sněží jen na Jindřichohradecku, řidiči si tam musí dát pozor na sníženou dohlednost. Se zvýšenou opatrností jsou všechny silnice sjízdné. Přístroje v profesionálních meteorologických stanicích ráno hlásí teplotu minus čtyři až minus osm stupňů. 

Sněžení

Sněžení,zdroj: Mediafax

Přes den bude na jihu Čech podle Martina Modlitby z Českého hydrometeorologického ústavu oblačno až polojasno, ojediněle slabé sněžení nebo déšť se sněhem, postupně srážky dešťové, večer ojediněle mrznoucí. Nejvyšší denní teploty tři až šest stupňů, na horách kolem plus jednoho. Večer a v noci na pátek se bude ojediněle tvořit náledí a ledovka.

Na Vysočině napadla další slabá vrstva sněhu, na Havlíčkobrodsku mrholí. Na Pelhřimovsku se místy vyskytuje ledovka. Hlavní tahy jsou vlhké po chemickém ošetření, na vedlejších silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Všechny silnice jsou podle dispečinku krajských silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné. 

Přerovsko zasáhly sněhové přeháňky

Na Vysočině je zataženo, teploty se pohybují od dvou do pěti stupňů pod nulou. Na Žďársku a Třebíčsku trvají sněhové přeháňky, vane slabý vítr. Během dne by podle meteorologů mělo být přechodně oblačno, místy budou pokračovat sněhové nebo smíšené přeháňky. Nejvyšší odpolední teploty od minus jednoho do plus tří stupňů Celsia. Večer a v noci na pátek se může ojediněle vytvářet náledí.

Na Přerovsku, Prostějovsku a Šumpersku v noci místy napadl sníh. Všechny silnice v Olomouckém kraji jsou ráno sjízdné, některé ovšem se zvýšenou opatrností. 

Sněhové přeháňky v noci na dnešek zasáhly Přerovsko, kde jsou ráno silnice po chemickém posypu holé a mokré. Dispečer tamní správy silnic řidičům doporučuje při jízdě zvýšenou opatrnost. 

Dva centimetry sněhu napadly na Červenohorském sedle na Šumpersku. "Teď už je silnice přes sedlo holá a mokrá a sjízdná bez problémů," řekl dispečer šumperské správy silnic, podle kterého ostatní silnice na Jesenicku a Šumpersku jsou holé. 

Holé a suché tahy

Ve vyšších polohách Prostějovska jsou silnice po nočním sněžení a posypu holé a mokré a místy je pokrývá slabá vrstva sněhové kaše. Dispečer správy silnic varuje, že v některých úsecích se na vozovkách mohou kvůli silnému větru tvořit sněhové jazyky. Na Olomoucku jsou silnice ráno holé a suché.

Na silnicích zlínského okresu se dnes místy tvoří námraza, řidiči musí dávat pozor zejména na kopci Petrůvka mezi Luhačovicemi a Slavičínem. Silnice na Vsetínsku a Kroměřížsku jsou sjízdné s opatrností. Ve vyšších polohách Vsetínska a Zlínska leží na cestách uježděná vrstva sněhu do tří centimetrů, místy napadl další sníh. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. 

Silnice první třídy na Vsetínsku jsou mokré po chemickém ošetření. Ostatní hlavní tahy ve Zlínském kraji jsou holé a suché. 

V kraji je dnes ráno většinou zataženo a beze srážek, jen na Kroměřížsku oblačno. Teploty se pohybují od minus tří do nula stupňů Celsia.

Silnice ve Středočeském kraji opět pokryl sníh a většina vozovek je dnes ráno sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy většinou byly chemicky ošetřeny a jsou mokré. Vozovky nižších tříd na řadě míst pokrývá vrstva nového, rozbředlého nebo ujetého sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. 

Zataženo na většině území

Z hlavních tahů by měli řidiči dávat pozor zejména na plzeňské D5, mladoboleslavské R10, karlovarské R6 a chomutovské R7. Vozovky nižších tříd jsou s opatrností sjízdné na Rakovnicku, kde je pokrývá ujetá vrstva sněhu a nový sníh leží na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a Praze-východ. Zbytky rozbředlého sněhu pak pokrývají menší silnice na Kladensku. 

Teploty se ve středních Čechách ráno pohybovaly od minus čtyři do minus jednoho stupně Celsia. Na většině území bylo zataženo. Na Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a Praze-východ byly hlášeny sněhové přeháňky.

Tagy: počasí silnice sníh náledí

Zdroje: ČTK