Pozice vládního zmocněnce pro lidská práva zůstane neobsazena

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pozice vládního zmocněnce pro lidská práva zůstane i v současné vládě zachována. Vzhledem k tomu, že součástí kabinetu je obnovené ministerstvo pro lidská práva, se ale funkce zatím obsazovat nebude. Premiér Bohuslav Sobotka to dnes řekl serveru iDNES.cz. Místo zmocněnce je uvolněné od loňského října, kdy rezignovala Monika Šimůnková. 

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

"Vláda vnímá oblast lidských práv a rovných příležitostí za jednu ze svých priorit. Zatímco předchozí vlády o problematice jen mluvily, my jsme nyní opět zřídili post ministra pro lidská práva, který se bude touto problematikou zabývat," uvedl předseda vlády. 

Pozici by nerušil ani Jiří Dienstbier (ČSSD), který se v nové vládě stal právě ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. "Přikláním se k tomu, aby byla spíše zachována. Není to teď ale zcela urgentní záležitost. Je potřeba to promyslet a nastavit tak, aby zájmy, které má hlídat jak ministr, tak zmocněnec, byly dobře hlídány," řekl. 

Šimůnková post opustila kvůli okolnostem, za jakých byla krátce před tím odvolána z funkce ředitelky Sekce pro lidská práva Úřadu vlády. Řízením sekce je pověřený ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. 

Tagy: nová vláda

Zdroje: ČTK