Pozemky u D11: Vláda pozastavila rozhodnutí o vyvlastnění

- Aktuality autor: red

Vláda na pondělním zasedání na dva týdny pozastavila své rozhodnutí o vyvlastnění pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové. Na tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Gustav Slamečka.

Podle ministra dostane znovu šanci dohoda s jednou z majitelek Jaroslavou Štrosovou. 

Vláda tak zareagovala na návrh právního zástupce Štrosové Davida Štrose, který přistoupil na dohodu se státem a minulý týden zaslal Ředitelství silnic a dálnic návrh směnné smlouvy.

Štrosově patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních. Právě kvůli nedořešení tohoto dílu se vláda před týdnem rozhodla pro vyvlastnění. Poslední termín pro dohodu určila dnes vláda na 21. června. 

Zbytek pozemků patří Štrosové sestře statkářce Ludmile Havránkové. S Havránkovou se stát víceméně na znění smluv dohodl, což bylo stvrzeno parafami.

Dohoda spočívá v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane do pronájmu.

Fischer chce mít do konce týdne jasno, kdo povede ČSÚ

Premiér Jan Fischer chce mít do konce tohoto týdne jasno v tom, koho vláda navrhne do čela Českého statistického úřadu (ČSÚ). V pondělí řekl, že tuto personální otázku konzultuje s prezidentem Václavem Klausem a "věc je na dobré cestě". 

Fischer ale zatím není rozhodnut, zda návrh na jmenování nového šéfa ČSÚ přeloží už na příštím jednání vlády nebo až o týden později. Současný premiér sám ČSÚ do nástupu do čela vlády vedl, od jara loňského roku jej dočasně zastupuje první místopředseda Jiří Křovák. Premiér původně myslel, že se na statistický úřad vrátí sám poté, co jeho vládní angažmá skončí. 

Fischer si to kladl jako  podmínku ve chvíli, kdy loni na jaře přijal funkci předsedy nepolitické vlády. V úřadu pracoval skoro dvě desetiletí, šest let stál v jeho čele. Politici s tím souhlasili, premiér se ale nakonec rozhodl zařídit jinak. 

Na počátku května jej rada ředitelů Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) v Londýně potvrdila do funkce viceprezidenta banky s nástupem k 1. září. Fischer musel pro zisk funkce absolvovat náročné výběrové řízení. 

Fischer nedávno v médiích uvedl, že si svého nástupce v čele ČSÚ představuje jako jazykově vybaveného odborníka a manažera, který se vyzná ve statistické problematice a nebojí se převzít odpovědnost. Zároveň by měl tento člověk dokázat přesvědčit veřejnost, že úřad pracuje zcela apoliticky a nezávisle.

Zdroje: ČTK