Požár zachvátil 500 vagonů plných munice

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ruské úřady vyklidily nejméně čtyři obce v Přímořském kraji na Dálném výhodě, kde po požáru explodoval sklad dělostřeleckých nábojů. Podle telefonických informací z místa incidentu požár zachvátil téměř 500 vagonů plných munice. Oběti na životech podle zpráv ruských médií hlášeny nejsou, doprava na transsibiřské železniční magistrále ale musela být zastavena.

Oheň podle agentury ITAR-TASS zuří u obce Sungač, která leží asi 280 kilometrů severovýchodně od Vladivostoku. Požár údajně vypukl při likvidaci staré munice. Podle vyšetřovatelů bylo příčinou vzplanutí a následných explozí neopatrné zacházení s ohněm. 
Na místo z Chabarovsku dorazily tři hasičské vrtulníky ministerstva pro mimořádné situace a dva hasičské vlaky, později ruské úřady povolaly i hasičské letouny z Moskvy. Kvůli explodující munici byl uzavřen 270 kilometrů dlouhý úsek transsibiřské železniční magistrály.

Podle prohlášení ministerstva obrany měl být letos sklad munice v obci Sungač zlikvidován. Většina střeliva byla údajně z areálu už před dnešním incidentem vyvezena na jiné místo. Explodovaly dělostřelecké náboje s prošlou lhůtou, které byly určeny ke zničení.

Podle agentury Interfax bylo s lehčím zraněním hospitalizováno několik vojáků. Ze čtyř okolních obcí záchranáři vystěhovali kolem 2000 lidí, armáda z místa požáru evakuovala i všechny vojáky.

Hašení ohně je podle očitých svědků zatím nemožné, protože stomilimetrové dělostřelecké náboje neustále vybuchují. Oheň se bude likvidovat s pomocí dálkově řízených robotů, které jsou na cestě z Moskvy. Osobní a nákladní vlaky, které byly v době explozí v okolí, byly podle železničářů odtaženy na bezpečné místo.

Tagy: Rusko požár incident

Zdroje: ČTK