Požár galvanovny v Lanškrouně napáchal škodu za 200 milionů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V Lanškrouně bojují od nedělního dopoledne s požárem galvanovny společnosti Kozák Svitavy. Škody dosahují až k 200 milionům. 

Hasiči prohledávají budovu

Hasiči prohledávají budovu,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Hasiči nejprve nemohli do objektu vstoupit, protože uvnitř vybuchovaly nádobky s oxidem uhličitým, uvnitř byly také propan-butanové láhve a acetylenová souprava. Lidé v okolí byli upozorněni, aby nevětrali.

V budově bývalé Tesly Lanškroun začalo hořet krátce po 11:30. Podle webových stránek města vypukl nejprve v jedné z vnitřních místností malý požár, ale kvůli mnoha dřevěným konstrukcím a hořlavým izolacím se rozšířil.

Zásah hasičů komplikoval kromě explozí také hustý dým, k průzkumu silně zakouřených prostor tak museli používat termokameru. Na místo bylo povoláno i protiplynové vozidlo k měření nebezpečných koncentrací v ovzduší. 

"Všechny objemné nádoby s chemickými látkami zůstaly v objektu nepoškozené, takže nás s největší pravděpodobností trápí zplodiny hoření," řekla ČTK starostka Stanislava Švarcová. Jeden ze zasahujících hasičů se podle ní nadýchal kouře. 

"Výbuch rozmetal asi 400 metrů kousky železa. Ještě na tu hrůzu to dopadlo dobře. Naštěstí tam nikdo v neděli nebyl. Objekt je na konci města v průmyslové zóně, ale blízko jsou rodinné domky i paneláky," řekl ČTK velitel městské policie Stanislav Popelář. 

Hasiči likvidují požár od odpoledne pomocí speciálního vozidla s vysokotlakým řezacím a hasicím zařízením Cobra. Při tomto hašení nemusejí do prostor vstupovat. Hasiči na místě našli 20 barelů s hydroxidem draselným. Jeden barel váží 25 kilogramů. Látka není hořlavá, ale při hašení vodou z ní vznikne louh. Látka se při teple rozkládá a může vytvářet leptavé nebo toxické plyny. 

"Některé jsou oxidanty a mohou zapálit hořlavé materiály. Ve styku s kovy může dojít k vyvíjení výbušného plynu obsahujícího vodík," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. 

Výroba v galvanově byla odstavena už v sobotu a dnes tam nikdo nebyl. V provozu pracuje asi pět desítek lidí, jak uvedl jednatel firmy Milan Kozák.

"Uvidíme, snad nás tam v úterý pustí, jestli to bylo samovznícení nebo jaký důvod byl příčinou. Na výrobu nenavážeme asi ze dne na den, my budeme dělat všechno pro to, abychom výrobu v republice udrželi," řekl Kozák. 

Starostka upozornila na to, že by se lidé k místu požáru neměli přibližovat, a to zejména s malými dětmi. "Bohužel, mnoho z nich neposlechne. Je hezké počasí, venku je mnoho lidí," dodala Švarcová.

Policie odklání dopravu od nádraží, cesta z Lanškrouna do Rudoltic je uzavřená. Řidiči musejí využít objížďku přes Ostrov. Policie na místo vyšle vyšetřovatele s vycvičeným psem nejspíš až v pondělí, až vychladne požářiště, řekla policejní mluvčí Lenka Vilímková. 

Tagy: požár Lanškroun

Zdroje: ČTK