Povstalci zahájili mohutnou ofenzivu, spolu s NATO táhnou na Tripolis

- Aktuality autor: red

Libyjští povstalci zahájili dnes časně ráno ofenzivu proti silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, které se nacházejí přes 50 kilometrů jižně od metropole Tripolisu, a dobyly v tamějších horách dvě obce.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes mezitím představil bilanci dosavadní operace aliance v Libyi: spojenecká letadla za tři měsíce zničila více než 600 libyjských tanků a kolem 800 muničních skladů.

Podle povstaleckých zdrojů citovaných agenturou AFP rebelové čekali s dnešním zahájením operace na souhlas NATO. Jihozápadně od hlavního města po asi šestihodinovém boji s provládními silami převzali kontrolu nad vesnicem Kavališ a Kikla.

Pobořené stany, nedojedený chleba a hořící transformátor nedaleko kontrolního stanoviště ovládaného původně provládními silami podle Reuters napovídaly, že provládní síly místo vzdálené asi sto kilometrů od hlavního města opouštěly v chvatu.

NATO prý učinilo pokroky

Z oblasti jižně od Tripolisu bylo podle zpravodaje AFP ráno slyšet střelbu z minometů a děl. Nad regionem přelétaly stroje aliance, ale do bojů se nezapojily.

Rasmussen dnes řekl, že NATO učinilo v poslední době určité pokroky. Kromě zničení či poškození 2700 vojenských cílů se například podařilo definitivně zlomit Kaddáfího snahu ovládnout postupně opět území pod kontrolou povstalců. Ti v posledních dnech zaznamenali určité bojové úspěchy, ale podle Rasmussena není zatím jasné, až kam budou moci pokročit.

Rasmussen dodal, že čas pracuje proti Kaddáfímu, kterému se tenčí finanční rezervy pro vedení války a kterého opouštějí další a další činitelé. Řekl ale také, že nemá informace o tom, že by se libyjský vůdce někdy v dohledné době chystal vzdát se moci. Vyjádřil se zároveň proti tomu, aby Kaddáfího v čele země nahradil některý z jeho synů. Rasmussen potvrdil, že NATO přijme 13. června ve svém sídle povstaleckou delegaci.

Kaddáfího režim dnes také znovu ukázal, že nehodlá ani v nejmenším kapitulovat. Naopak oznámil, že hodlá pohnat 21 nejvyšších povstaleckých představitelů před soud pro zradu, za kterou jim může hrozit trest smrti.

Povstalci pokračují na Tripolis

Informace o přípravě rozsáhlého útoku potvrdili povstalci v neděli. Během 48 hodin chtějí převzít kontrolu nad sektory jižně od hlavního města ovládaných vládními silami. Konkrétně jde o strategickou křižovatku Bir Ghanam asi 50 kilometrů jižně od Tripolisu, odkud byli rebelové dříve nuceni se stáhnout do hor Nafúsa. Dostali by se tak na dostřel k hlavnímu městu.

Povstalci proti Kaddáfího režimu se soustředili ve východní části Libye a vytvořili své hlavní město v Benghází. Velká část západu země zůstává v rukách vládních sil až na přístavní město Misurátu a berberské hory, kde povstalci bojují s vládními jednotkami. Poblíž Misuráty dnes podle agentur zahynulo v boji 14 povstaleckých bojovníků a dalších asi 50 lidí utrpělo zranění.

Rebelové utvořili také svou radu, jejíchž 21 členů, včetně předsedy Mustafy Džalíla, má podle dnešního oznámení vyšetřujícího libyjského soudce Chalífy Ísy Chalífy v příštích týdnech soudit zvláštní tribunál. Proces se bude odehrávat v nepřítomnosti dotyčných, kteří mají čelit obviněním ze zločinů týkajících se národní bezpečnosti nebo velezrady.

Tagy: povstalci kaddafi Libye

Zdroje: ČTK