Povodně zasáhly 700 českých obcí. Evakuovaných je 19 tisíc lidí

AKTUALIZOVÁNO - Aktuality autor: Danica Klein

Červnové povodně podle hasičů zasáhly 700 českých obcí. Počet lidí evakuovaných od počátku záplav se ustálil na zhruba 19.000 lidech. V noci na dnešek už jich vzhledem k uklidňování situace na rozvodněných řekách nijak výrazně nepřibylo a někteří z evakuovaných se v současné době už vrací do svých domovů, sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. 

Evakuace

Evakuace,zdroj: Profimedia.cz

Nejvíce lidí opustilo domy kvůli velké vodě v Ústeckém kraji, hasiči jich tam evakuovali 10.637. Záplavová vlna v Labi se na sever Čech přesunula až ve středu, kdy už ostatní rozvodněné toky většinou klesaly. V Ústí nad Labem a v Děčíně řeka kulminovala dnes brzy ráno, a to na úrovni téměř 11 metrů. 

V rámci odstraňování povodňových škod hasiči do dnešního rána vydali ze svých zásob 1568 vysoušečů, které si převzali obyvatelé Středočeského, Jihočeského, Královéhradeckého, Ústeckého kraje a Prahy. Dalších 400 vysoušečů bude dnes dodáno do Ústeckého kraje. V záloze jich zůstává ještě 496, které slouží pro vysoušení velkých prostor, a dalších 1000 kusů bude dokoupeno a do konce týdne rozvezeno do postižených oblastí, uvedla mluvčí.

V oblastech postižených záplavami stále pracuje téměř 23.000 profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří se pravidelně střídají ve směnách. Od počátku povodní zasahovali u 5155 událostí, doplnila mluvčí. 

Hasiči se nyní soustředí na technické a likvidační práce. Mimo jiné odčerpávají vodu, která například pronikla za povodňové stěny nebo na důležité komunikace. Velkokapacitní čerpadla jsou podle mluvčí v činnosti v Praze, Hoříně, Veltrusech, Černošicích, Nymburce, Lovosicích, Děčíně a Plzni. V některých postižených oblastech hasiči řeší i nouzové zásobování pitnou vodou, kácení stromů, jejichž stabilitu narušily povodně, nebo zajišťování bezpečnosti domů před sesuvem půdy.

Tagy: Česko evakuace povodně 2013

Zdroje: ČTK