Povodně mají 11. oběť, muže pod vlivem alkoholu. Na tocích platí zákaz plavby

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 6. 2013 15:04) - Aktuality autor: Jakub Konečný

V ČR byl dnes vyhlášen zákaz plavby na všech tocích a vodních plochách, kde platí druhý či třetí stupeň povodňové aktivity. Lidé totiž nerespektují na rozvodněných řekách doporučení policistů. Letošní záplavy mají už jedenáctou oběť, stal se jí padesátiletý Slovák, jehož tělo bylo nalezeno na Otavě v Sušici.

Labe

Labe,zdroj: Facebook

Hladiny řek na většině míst klesají, v Praze byl odvolán stav ohrožení. Meteorologové ale varují, že odpoledne a večer přijdou další srážky, některé řeky se mohou znovu rozvodnit. Zachována proto zůstávají stávající protipovodňová opatření.

Vodohospodáři škody po povodních z minulého týdne vyčíslili na 2,2 miliardy korun. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) oznámil, že škody na Povodí Vltavy činí rámcově 900 milionů korun, na Povodí Labe miliardu a na Ohři 300 milionů Kč. Zemědělci vyčíslili škody na 1,8 miliardy, podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby však dosáhnou až dvou miliard korun. Odstranění následků sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 u Litochovic si vyžádá náklady zhruba stovky milionů až miliardu korun. Do desítek milionů jdou škody, které vyčíslují nejvíce postižené kulturní instituce v Praze.

Částky ještě nejsou konečné, na řadě míst je třeba počkat, až voda opadne. Přívalové deště navíc v noci na dnešek zvedly hladiny menších toků. Říčky zaplavily několik obcí, mezi nimi i Lužec nad Vltavou na Mělnicku, který byl vytopen už minulý týden. Zatopeno bylo asi 30 domů, do vesnice byli vysláni psychologové.

V Česku bylo v poledne na nejvyšším povodňovém stupni pět úseků řek. Kromě Labe v Ústí nad Labem a Děčíně to byla Vltava v Českém Krumlově, Trnava v Hořepníku a Lužnice v Bechyni. V noci kleslo Labe v Mělníku.

Meteorologové varují před tím, že některé toky mohou znovu dosáhnout druhého i třetího stupně povodňové aktivity. Největší vzestupy hladin lze očekávat v povodí Berounky, Otavy, Lužnice, horní Vltavy a jejích přítocích.

Vzestupy jsou pravděpodobné i na podhorských tocích v oblastech Moravy a Slezska. Na dolním toku Vltavy a na dolním Labi se pokles hladin postupně zpomalí či přechodně zastaví. V mnoha krajích hrozí vydatné srážky i bouřky, pršet přestane až v úterý.

Hasiči zasahují

Hasiči v noci zasahovali například na Mělnicku, Hradecku, Náchodsku, Jesenicku či Domažlicku, kde čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali popadané stromy a monitorovali hladiny. Hasičské jednotky stále pracují na severu Čech, kde přívalové deště postihly zejména Chomutovsko, Lounsko, Děčínsko a Šluknovský výběžek.

Zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) dnes ve městě odvolal stav ohrožení. V nejbližších dnech by se mohly začít rozebírat protipovodňové bariéry. Od rána je průchozí Karlův most.

Kvůli následkům záplav od minulého týdne zůstávají uzavřeny tři železniční trati, nově k nim v neděli odpoledne přibyl úsek železnice z Blatna u Jesenice do Chyše na Rakovnicku.

Úřady, kraje, obce i lidé už zvažují, kde vzít peníze na obnovu zničeného majetku. Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) navrhl velkou revizi krajského rozpočtu, při níž se budou hledat peníze na likvidaci povodňových škod v regionu. Prostředky se mají najít do týdne.

Úřady práce vyplatily za poslední týden 759 mimořádných dávek po povodních. Ministerstvo životního prostředí poskytne lidem a obcím postiženým povodněmi dotace 130 milionů korun. Půjdou například na výměnu kotlů, na vytápění a ohřev vody. Premiér Petr Nečas (ODS) už v neděli oznámil, že vláda poskytne na odstranění povodňových škod vedle již uvolněných čtyř miliard korun další prostředky.

V postižených oblastech pokračuje úklid. Dnes se do něj zapojilo 220 vojáků, kteří pracují v Ústí nad Labem, Lovosicích, Děčíně a v hlavním městě. Podle generálního štábu armáda k odstraňování následků záplav nasadila více než 600 vojáků. Energetické společnosti pokračují v obnovování dodávek elektřiny a plynu v oblastech postižených záplavami, nejvíce odpojených míst zůstává v Ústeckém kraji.

Vodohospodáři se připravují na další deště. Například na jihu Čech mají velké přehrady prázdné retenční nádrže, odtok rybníka Rožmberk je na maximu.

V Německu pokračuje povodňová vlna na Labi, v sasko-anhaltském okrese Standal se protrhla hráz a do bezpečí se muselo uchýlit více než 1400 lidí. V Maďarsku začal klesat Dunaj v Budapešti, kde v neděli dosáhl maxima 8,9 metru.

Tagy: oběti povodně 2013

Zdroje: ČTK