Pověsti o údajné demisi Merkelové rozkolísaly burzu

- Aktuality autor: red

Pověsti o brzkém odstoupení německé kancléřky Angely Merkelové, i když se ukázaly jako nepodložené, v pátek rozkolísaly kurz eura na devizových trzích v Tokiu a Hongkongu.

Zkomplikovaly také cestu německého ministra zahraničí a vicekancléře Guida Westerwelleho, kterého zastihly právě na začátku jeho návštěvy v Číně.

Na vině je zřejmě nedávná vnitrostranická kritika vůdčího stylu Merkelové, rozpory v koalici a také skutečnost, že kancléřka zatím nepodnikla žádné výraznější kroky k upevnění své pozice, informoval server německého deníku Bild. 

"Východiskem spekulací byl možná článek (amerického) magazínu Time, v němž se probíraly také aktuální vnitropolitické problémy kancléřky a jejího údajně slabého vůdčího stylu uvnitř vlastní strany," napsal Bild. "Výsledkem ale bylo, že kurz eura se propadl o dobrého půl procenta - z 1,4502 dolaru na 1,4406 dolaru," dodal. 

List upozornil, že sama Merkelová nedávno na jedné konferenci v Berlíně prohlásila, že letos počítá s těžkým rokem pro euro. Důvodem je dluhová politika některých států eurozóny, zvláště Řecka. Tento názor vyvolal značnou pozornost finančního světa. 

Pověsti o odstoupení kancléřky však vyvolala poplach ve Westerwelleho delegaci, která právě přistávala v Pekingu. Následovaly hektické telefonáty do Berlína: co se děje? Je na tom něco pravdy? V Berlíně ale byla ještě půlnoc a dementi hodnověrných míst na sebe nechalo dlouho čekat. Nakonec se ozval zástupce mluvčího vlády Christoph Steegmans a prohlásil, že zvěsti o demisi jsou zcela vymyšlené a nepodložené. Mohl nad nimi jen kroutit nechápavě hlavou, stejně jako nad reakcemi trhů na ně. 

"Westerwelle si oddechl a mohl pokračovat v návštěvě Číny podle plánu," píše Bild. "Po návratu do Berlína však jej tak jako tak čekají další koaliční třenice, protože společný vládní orchestr křesťanských demokratů a liberálů hraje častěji proti sobě než spolu," dodává.

Německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů Angela Merkelová čelila kritice ve své straně CDU i ve vládní koalici již minulý týden. Na její vedení si v médiích stěžovali její spolustraníci z některých spolkových zemí. Vyčítají kancléřce a stranickému vedení "předvolební taktiku měkkých vyjádření a úmyslnou nevyprofilovanost". Jimi prý politička a stranické špičky přispěly k "masivní ztrátě" ve volbách. Šéfové zemských křesťanských demokratů požadují, aby se strana "silněji" přiblížila ke kmenovým voličům. 

Někteří spolustraníci se ale Merkelové zastali a kritiku odmítají. Podle nich kancléřka se svým stylem vedení slaví úspěchy a podobná kritická prohlášení nahrávají jen opozici. Koaliční spojenci z FDP si zas myslí, že by si Merkelová měla ve vlastní straně udělat pořádek, aby strana mluvila jedním hlasem.

Tagy: Euro Merkelová demise trhy

Zdroje: ČTK