Potopený tanker už z Rýnu odklidili, mrtvého Čecha nenašli

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vrak říčního tankeru Waldhof, který před měsícem havaroval na Rýnu s nákladem 2400 tun kyseliny sírové, byl v pondělí odtažen ze splavného kanálu řečiště a přivlečen do bezpečného přístavu za skálou Loreley.

Po odčerpání vody byla prozkoumána strojovna, kde mohlo být tělo pohřešovaného českého lodníka. První tělo bylo nalezeno v neděli v poničené obytné části lodi. Pitva definitivně prokázala, že jde o tělo třiašedesátiletého muže ze Saska, informovala agentura DPA. 

Od potopení lodi se pohřešovali dva ze čtyř členů posádky, jeden z nich je Čech. Další dva lodníci z celkem čtyřčlenné posádky se zachránili. V pondělí byla odpumpována voda ze strojovny, v níž poté policie neúspěšně hledala posledního pohřešovaného lodníka. 

Tělo bude zřejmě v řece

V předchozích týdnech kolemjdoucí údajně dvakrát spatřili v řece u města Boppard dále po proudu mrtvolu, ale tělo dosud vytaženo nebylo. 

Speciální jeřáby nizozemské vyprošťovací firmy dnes odtáhly 110 metrů dlouhou loď do chráněného přístavu. Již v neděli se podařilo vrak zvednout, napřímit a vysunout ven ze splavného kanálu řečiště. Předcházelo tomu vypumpování vody z nádrží, z nichž byla předtím pozvolna vypouštěna kyselina do řeky. 

Omezená plavba

Příslušné státní zastupitelství chce vrak nechat prozkoumat a pokusit se zjistit příčinu nehody. Kabina obsluhy lodi však chybí, protože se při havárii utrhla. 

Plavba po Rýnu byla v pondělí postupně uvolňována, poté co říční orgány prověřily, zda proudění řeky kolem převráceného vraku nevytvořilo na dně splavného kanálu nové mělčiny. U Mohuče čekaly desítky lodí na povolení proplout po proudu kolem místa nehody. Dosud byla plavba omezena a lodě směly kolem místa neštěstí plout severním směrem jen na základě výjimky. Hrozilo nebezpečí, že by při rychlé plavbě po proudu do vraku mohly narazit a způsobit tak prudký únik kyseliny. 

Tanker Waldhof přepravující kyselinu sírovou z chemického závodu BASF v Ludwigshafenu do přístavu v belgických Antverpách se převrhl na Rýnu 13. ledna. Neštěstí se stalo v úzkém místě řeky pod skálou Loreley nedaleko Mohuče.

Tagy: havárie tanker kyselina

Zdroje: ČTK