Postižení povodní mohou žádat mimořádnou dávku, činí až 51.150 Kč

- Aktuality autor: Michal Polák

Lidé, které postihly povodně, mohou získat na překonání nejhorší situace a zvládnutí škod mimořádnou dávku od státu. Podle ministerstva práce mohou dostat až 51.150 korun. Požádat o tuto podporu mohou svou pobočku úřadu práce. Dnes o tom informoval mluvčí centrálního úřadu práce Jiří Reichl. Podle něj se úřad chystá uvolnit také peníze pro obce, aby mohly přijmout lidi na veřejně prospěšné práce na odklízení škod. Částka se zatím propočítává. 

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie,zdroj: ThinkStock

"Lidé, kteří byli postiženi povodněmi, budou moct čerpat takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc na místně příslušných úřadech práce," uvedl Reichl. Podle něj úřady nyní vyčíslují, kolik peněz budou moci uvolnit na veřejně prospěšné práce kvůli odstraňování povodňových škod. 

Mimořádnou okamžitou pomoc stát vyplácí mimo jiné právě po živelních pohromách, ekologických haváriích či požárech. "Dávku lze poskytnout až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tedy až do výše 51.150 korun," uvádí na svém webu ministerstvo práce. Mluvčí resortu Štěpánka Filipová sdělila, že se výše pomoci stanoví podle "majetkových poměrů a příjmů daného občana" či jeho blízkých. 

Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) ujistila, že peníze od státu dostanou potřební co nejdřív. Úřady práce podle ní budou mít včas dost hotovosti na vyplácení mimořádných dávek. "Všechna pracoviště v celém resortu mají pokyny, co mají dělat," řekla ministryně. 

Pobočka úřadu práce v Kralupech nad Vltavou je kvůli velké vodě zavřena, podle mluvčího se evakuuje. Potřební se mohou obrátit na pracoviště v Mělníku. Volat mohou na telefonní číslo 950 135 111.

Tagy: Ministerstvo práce a sociálních věcí mimořádná dávka

Zdroje: ČTK