Pospíšil prý sledován na objednávku koncipienta exministra Němce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) měl být sledován na objednávku Ladislava Veselého, který pracuje jako koncipient v advokátní kanceláři spoluvlastněné bývalým ministrem Pavlem Němcem.

Ve čtvrtek o tom informoval server iDnes.cz. Veselý to popírá, od celé věci se distancoval i Němec. 

Reportéři Mladé fronty Dnes zdokumentovali zakázku na získání informací ze soukromí ministra a místopředsedy ODS Pospíšila. Podle nich by Veselý byl ochoten za takové informace platit desetitisícové částky. 

Veselý chtěl vědět, s kým se Pospíšil stýká

"Pan Veselý se na mne obrátil na začátku srpna. Chtěl, abych sledoval ministra Pospíšila," řekl listu soukromý detektiv. Redakce další setkání nahrávala skrytou kamerou a ověřila si, že zakázka skutečně existuje. 

"O koho vám jde, o Pospíšila?" ptal se na jedné schůzce detektiv. "No jasně. Mě zajímá, abychom měli zdokumentované, s kým se stýká," odpověděl Veselý. Detektiv nakonec zakázku odmítl, nechtěl sledovat člena vlády. 

Podle deníku Veselý na schůzkách zásadně mluvil v množném čísle a tvrdil, že se musí o všech klíčových rozhodnutí poradit. S kým, to neřekl. Poté, co jej deník s nahrávkami konfrontoval, tvrdil, že šlo o jeho soukromou iniciativu a exministr Němec s ní nemá nic společného. 

Veselý: Vždyť mi to nabídl sám soukromý detektiv

Podle Veselého mu sledování nabídl sám soukromý detektiv. "Toho člověka jsme neznal a dodnes nevím, jak se jmenuje... Přišel s tím, že by byl schopen zajistit publikované informace, prý za 30 tisíc Kč na den," napsal Veselý ve svém vyjádření. Nabídku prý dostal dvakrát, v obou případech ji odmítl. Podle něj pak odmítnutý detektiv celou věc za peníze poskytl MF Dnes. 

"Měl jsem k Pospíšilovi antipatie"

Veselý připustil, že k Pospíšilovi pociťoval jisté antipatie v době, kdy jako děkan plzeňské právnické fakulty zpřístupnil médiím seznamy studentů, kteří byli podezřelí z nestandardního studia a mezi nimiž bylo i jméno Veselého.

Na základě toho se tedy začal zajímat o to, jaký je vztah mezi tehdejším děkanem a známým televizním moderátorem, který ve svém pořadu podle Veselého dával Pospíšilovi a informacím o skandálu na plzeňské fakultě "extrémní prostor". 

"Advokátní kancelář (Němec, Bláha & Navrátilová) a její společníci důrazně opakují, že se od takového jednání distancují a jednání zaměstnance hodlají přísně postihnout podle zákoníku práce, jakmile budou mít k dispozici potřebné informace a podklady," napsal Němec.

Vztah Němce a Pospíšila na ostří nože

Televize Prima uvedla, že sledování ministra spravedlnosti se Veselý snažil domluvit na začátku srpna s tím, že stojí o informace, které by Pospíšila mohly kompromitovat. 

"Pokud si dobře vzpomínám, šlo v srpnu o zrušení zakázek, které byly z našeho pohledu podezřelé a byly vypsány za bývalé ministryně (Daniely) Kovářové," řekl Pospíšil na dotaz, jaké aktivity vyvíjelo jeho ministerstvo právě v srpnu. Ministr dodal, že rušení se týkalo také zakázek advokátní kanceláře, kterou spoluvlastní Němec. 

Pospíšil v létě podnikl několik kroků, kterými omezil spolupráci svého úřadu s Němcovou advokátní kanceláří. Zrušen byl například tendr na provozování elektronického systému domácího vězení, který vyhlásila předchozí ministryně Daniela Kovářová. Pravidla tendru se podle Pospíšila měnila v neprospěch státu a do řízení vstoupila Němcova advokátní kancelář. Premiér Petr Nečas tehdy prohlásil, že ministerstvo je potřeba "odněmcovat" a exministr Němec označil věc za osobní mstu. "Nenávist Jiřího Pospíšila ke mně zjevně nezná mezí," uvedl někdejší šéf Unie svobody-DEU.

Tagy: němec sledování pospíšil Veselý

Zdroje: ČTK