Pospíšil podal žalobu na státní zástupkyni Prokešovou, kvůli podezření z korupce

- Aktuality autor: red

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal v úterý kárnou žalobu na šéfku okresního státního zastupitelství v Prachaticích Miroslavu Prokešovou. Informaci serveru iDnes.cz potvrdila ČTK mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Žalobkyně je podezřelá z toho, že zastavila vyšetřování podnikatele, který údajně poslal 500.000 korun na účet jejího muže. Na svoji funkci žena koncem dubna rezignovala, skončit má 31. května.

Pospíšil navrhuje, aby Nejvyšší správní soud (NSS) zbavil Prokešovou funkce státní zástupkyně. Podle něj se žalobkyně provinila tím, že její chování mohlo "vzbuzovat důvodné pochybnosti o řádném výkonu funkce státního zástupce, ohrozit vážnost funkce státního zástupce nebo vážnost státního zastupitelství anebo ohrozit důvěru v nestranný a odborný výkon působnosti státního zastupitelství". NSS podle Palečkové kárnou žalobu obdržel ve čtvrtek. Prokešové případ ještě stále řeší i nejvyšší státní zastupitelství

Šlo prý o půjčku

Manžel šéfky státního zastupitelství v Prachaticích dostal loni na svůj účet půl milionu korun od místního podnikatele Bernarda Lainky, jehož stíhání musela policie na pokyn prachatického zastupitelství zastavit. Policie podnikatele podezřívala z toho, že chtěl ošidit stát na daních. Všichni aktéři kauzy tvrdí, že peníze, které manžel Prokešové obdržel, byla půjčka.

Prachatická policie zahájila stíhání Lainky v polovině loňského ledna. Podezírala ho, že po finančním úřadu neoprávněně žádal vrácení DPH ve výši 648.000 korun. Policisté po oznámení finančního úřadu zjistili, že Lainka si mezi dvěma svými společnostmi vzájemně prodal dva kombajny a pak na základě falešného dokumentu žádal od státu peníze. Okresní státní zastupitelství však se stíháním nesouhlasilo. Podle něj Lainka neměl úmysl spáchat trestný čin. Policie musela státní žalobce poslechnout a v červnu vyšetřování ukončila.

O čtyři měsíce později, na konci října, přišlo z Lainkova účtu na účet Miroslava Prokeše, policisty z nedalekých Českých Budějovic a manžela okresní státní zástupkyně, 500.000 korun. Prokešová tvrdila, že její manžel a Lainka jsou dlouholetí přátelé, ale že ona nijak vyšetřování případu neovlivňovala.

Tagy: žaloba pospíšil

Zdroje: ČTK