Pospíšil ohromil. Bude nezařazeným poslancem a chce se sbližovat s Topkou

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil opustil ODS. Zdůvodnil to ztrátou důvěry. Poslanecký mandát si Pospíšil ponechá. Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy není šťastné, že Pospíšil opouští stranu v době, kdy se pokouší o obrodu. Exministrovy důvody mají podle Fialy osobní i politické pozadí. Pospíšil na lednovém kongresu ODS neobhájil pozici ve stranickém vedení.

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil,zdroj: Profimedia.cz

V pořadu České televize Události komentáře Pospíšil večer řekl, že možná požádá poslanecký klub TOP 09 o to, aby s ním v dolní komoře mohl spolupracovat. Zdůraznil však, že do žádné jiné strany, tedy ani do TOP 09 nemíří, ve Sněmovně chce dál z opozičních lavic hájit program, za který do ní byl zvolen. Jeho případná žádost o spolupráci s klubem TOP 09 by podle něj byla motivována snahou vykonávat svůj poslanecký mandát efektivně. V ČT se také ohradil proti názorům, které jeho odchod z ODS interpretují jako ješitnost uraženou tím, že nebyl zvolen do vedení strany.

"Důvodem mého odchodu je oboustranná ztráta důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Tato situace mě mrzí, ale nezbývá mi nic jiného než ji respektovat, a proto jsem se rozhodl z ODS odejít," oznámil dnes Pospíšil stručném tiskovém prohlášení.

Fiala uvedl, že se s Pospíšilem ve středu setkal a o důvodech jeho odchodu obsáhle mluvili. "Jsou dlouhodobé, mají osobní i politické pozadí, proto je jeho rozhodnutí v tuto chvíli nezměnitelné," uvedl v tiskové zprávě Fiala. Není podle něho šťastné, že ODS právě nyní opouští výrazný představitel, který se významně podílel na politice strany v posledním desetiletí.

Pospíšil vystoupí taky z poslaneckého klubu ODS a bude nezařazeným řadovým opozičním poslancem. Počet členů klubu se tak ztenčí na 15.

Exministr, který se angažuje ve správní radě Nadace Jana a Medy Mládkových, prý má nabídku externí bezplatné spolupráce od Hany Marvanové, která se má stát náměstkyní nové ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO 2011). "Rád bych s ní konzultoval změny, které budou nutné v občanském zákoníku, a rád bych se podílel, pokud bude zájem, na přípravě nového zákona o státním zastupitelství a tak dále," uvedl Pospíšil.

Pospíšil uvedl, že z ODS odešel také proto, aby strana byla jednotná a schopná úspěšně provést svou obnovu. Novému vedení popřál, aby se mu z ODS povedlo vytvořit silnou pravicovou stranu. Ve Sněmovně by se chtěl Pospíšil dál věnovat hlavně justičním tématům. Vždy podle něho byla svým způsobem nestranická.

Tagy: ODS TOP 09 exministr spravedlnosti

Zdroje: ČTK