Poslanci zvolili šéfy komisí, BIS má na starosti Pecina

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sněmovna v pátek zvolila předsedy svých stálých komisí. Například komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) povede exministr vnitra Martin Pecina (ČSSD).

Komisi pro kontrolu použití odposlechů šéfuje Daniel Korte (TOP 09 a Starostové), pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Antonín Seďa (ČSSD) a pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu Zdeněk Boháč (ODS). 

V čele komise pro práci sněmovní kanceláře bude místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a komise pro rodinu a rovné příležitosti Helena Langšádlová (TOP 09). Langšádlová porazila v tajné volbě kandidátku KSČM Soňu Markovou. Kandidáti do ostatních komisí protikandidáty neměli. 

Delegace do parlamentního shromáždění OBSE zatím bez vedení

Poslanci také zvolili předsedy stálých delegací. Delegaci do Meziparlamentní unie povede Tomáš Chalupa (ODS), do parlamentního shromáždění NATO Jan Hamáček (ČSSD) a do parlamentního shromáždění Rady Evropy Václav Kubata (TOP 09 a Starostové).

Bez předsedy naopak zůstala delegace do parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kandidát KSČM Pavel Hojda nezískal v tajné volbě dostatek hlasů, jiný nebyl. Hojda postoupil do druhého kola. 

Poslanci nezvolili ani novou členku NKÚ

Předsedu sněmovní delegace do parlamentního shromáždění Západoevropské unie volí Senát. Delegace do Středoevropské iniciativy bude bez předsedy, protože se má do budoucna sloučit s jinou delegací. 

V prvním kole volby neuspěla ani kandidátka na členku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Jana Halámková. Navrhl ji prezident NKÚ František Dohnal na místo Petra Skály, který dosáhl mezního věku pro tuto funkci 65 let. Halámková postoupila do druhého kola volby.

Tagy: sněmovna kontrola BIS

Zdroje: ČTK