Poslanci zvolili členy komisí k plzeňským právům a Krakatici

- Aktuality autor: red

Poslanci ve středu zvolili osm z deseti členů sněmovní komise pro vyšetření prorůstání organizovaného zločinu do orgánů veřejné moci a členy komise, která se bude zabývat kauzou právnické fakulty v Plzni.

První komise by se měla konkrétně zabývat otázkami kolem spisu Krakatice, který mimo jiné mapuje aktivity zavražděného podnikatele Františka Mrázka a obecně propojení politiků a organizovaného zločinu. Sněmovna také zvolila členy komise, která se bude zabývat udělováním akademických titulů na právnické fakultě v Plzni. 

V komisi ke Krakatici bude za ODS Jiří Čepelka, Vladimír Hink a Jiří Polanský. Sociální demokraty bude zastupovat Richard Dolejš, Jan Hamáček a Stanislav Křeček, KSČM Zdeněk Maršíček a Václav Snopek.

Kluby KDU-ČSL a Strany zelených nenavrhli nikoho. Podle předsedy volebního výboru a komise Petra Tluchoře kandidátka nebyla v souladu s usnesením sněmovny o zřízení komise. Byla osmičlenná, vyšetřovací komise má mít členů deset. 

První komise ke Krakatici vznikla před několika měsíci. Nebyli do ní zvoleni členové, a nemohla proto pracovat. Novou komisi sněmovna založila v listopadu, pro byli hlavně poslanci ČSSD a KSČM. 

Mrázek je označován za někdejšího bosse podsvětí s kontakty na politiky. Na pokyn Nejvyššího státního zastupitelství se nyní pokračuje v objasňování jeho vraždy. Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza. 

V komisi k plzeňským právům budou za ODS účinkovat Walter Bartoš, Eva Dundáčková a Petr Nečas. Sociální demokraty budou zastupovat Ivan Ohlídal, Jeroným Tejc a Václav Votava, za KSČM budou v komisi Zuzka Bebarová-Rujbrová a Milan Bičík, lidovci do ní vyslali Michaelu Šojdrovou a zelení svého předsedu, bývalého ministra školství Ondřeje Lišku. 

O vzniku této komise rozhodla sněmovna na začátku listopadu. ČSSD, která vznik komise navrhla, se obává, že by se problémy spojené s plzeňskými právy mohly "zamést pod koberec". Nový děkan fakulty a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) prý pro sociální demokraty nepředstavuje záruku nezávislého vyšetření aféry.

Tagy: poslanci prava

Zdroje: ČTK