Poslanci vymýšlejí další fígle, jak zabránit zveřejňování smluv veřejných zakázek

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Sněmovní ústavně-právní výbor chce vědět, jaký dopad do rozpočtu obcí a měst by přineslo povinné zveřejňování všech smluv v registru. Projednávání předlohy, za níž stojí Jan Farský (TOP 09 a Starostové) a podle které by ujednání byla účinná až zveřejněním, dnes výbor opět přerušil. Předpokládané dopady by mělo dodat ministerstvo financí, řekl předseda výboru Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové). 

Jan Farský

Jan Farský,zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

Ačkoli předlohu podepsalo patrně rekordních 53 poslanců z různých stran včetně opozice, mnozí zákonodárci k ní vznesli už při minulých debatách výtky. Týkaly se podmínky zveřejnění pro účinnost smluv nebo možnosti, že neúčinnou by se stala smlouva v případě, že by instituce nezveřejnila některou její část a soud později rozhodl, že se zveřejnit měla. 

Zněly navíc obavy z toho, že podnikatelé by se mohli domáhat náhrady škody například po obci, kdyby úředník smlouvu do registru nevložil. 

Návrh na další přerušení projednávání normy dnes vznesl podle informací z výboru Aleš Rádl (ODS), podpořili ho údajně i sociální demokraté a komunisté. "Další lekce z území, kde si lidé něco myslí, něco jiného říkají a něco úplně jiného udělají," komentoval to Farský na své facebookové stránce. 

Na stole už je pozměňovací návrh, který normu podle poslancova dřívějšího vyjádření zjednodušuje. Upřesňuje instituce, kterých by se týkala. Smlouvy by se nezveřejňovaly v registru vedeném úřadem vlády, ale na portálu veřejné správy. Jednou možností by bylo, že by se na portálu musely objevovat vedle smluv také objednávky a faktury, druhá možnost pojednává jen o smlouvách. 

Předloha by měla vést podle autorů k větší průhlednosti a hospodárnosti při nakládání s veřejným majetkem a penězi. Smlouvy by byly přístupné veřejnosti v jednom registru na internetu, lidé by je nemuseli po úřadech jednotlivě žádat.

Tagy: korupce veřejné zakázky

Zdroje: ČTK