Poslanci VV zvažují odchod ze strany, vadí jim tyran Bárta

- Aktuality autor: red

Až jedenáct poslanců Věcí Veřejných (VV) ze čtyřiadvaceti by mohlo ze strany odejít. Důvodem je nespokojenost s autoritativním stylem Víta Bárty, který je vnímán jako faktický šéf strany. Píše o tom v dnešním vydání Mladá fronta Dnes (MfD). Předseda VV Radek John prý o žádných rebelech ve straně neví.

"Na klubu začíná být slyšet kritika od více lidí. Jedna z těch hlavních výhrad je styl Víta Bárty," řekl listu poslanec za VV Stanislav Huml. V podobném duchu mluví také předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristina Kočí.

MfD píše, že většina nespokojených poslanců se bojí hovořit na jméno, prý kvůli obavám z Bártovy odvety. V kuloárech se ale podle listu mluví o tom, že by nespokojení zákonodárci mohli založit poslanecký klub mimo VV, nebo přejít k některé z koaličních stran. Jeden z místopředsedů ODS deníku potvrdil, že někteří poslanci VV se už na tuto možnost u jeho strany vyptávali.

Rozpad by vláda přežila

Bárta nevidí situaci nijak dramaticky. "Rozhodně to nemá parametry bratrovražedných bojů tak, jak bylo vidět teď v ČSSD," řekl MfD ministr dopravy.

Případný rozpad VV by současná vláda premiéra Petra Nečase (ODS) zřejmě přežila. I kdyby ze strany odešlo všech 11 nespokojených poslanců, vláda bude mít pořád pohodlnou většinu 107 hlasů, napsala MfD.

Není to poprvé, kdy se skloňuje Bártovo autoritativní vedení strany. MfD už dříve uvedla, že Bártova manželka a místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová chtěla v minulosti VV opustit právě kvůli dominantní roli svého manžela ve straně.

Nový lídr na konci května

Bárta nemá oficiální funkci v nejužším vedení strany, přesto je vnímán jako její faktický šéf. Už dříve prohlásil výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka, že by Bárta měl kandidovat na předsedu strany, což by přispělo k "transparentnímu rozdělení funkcí v rámci vedení strany".

Místní organizace a užší vedení strany už začalo nominovat kandidáty na lídra strany. Nový předseda VV, kterého vyberou příznivci strany v elektronickém hlasování, by měl být znám na konci května.

Tagy: bárta vv

Zdroje: ČTK