Poslanci VV budou smlouvu o poslušnosti podepisovat i zpětně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Někteří poslanci Věcí veřejných, kteří nedostali před volbami k podpisu smlouvu o stranické poslušnosti, ji budou podepisovat zpětně. Bude však záležet na nich, zda se rozhodnou ji dobrovolně podepsat.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekl to místopředseda strany Jaroslav Škárka. Smlouvu o stranické poslušnosti podepisovali před volbami kandidáti za VV, u kterých se předpokládalo, že budou zvoleni. Smlouva je pod hrozbou až sedmimilionové pokuty zavazuje k tomu, aby hlasovali podle názoru vedení poslaneckého klubu. Někteří poslanci, kteří byli zvoleni z nižších pozic, ale smlouvu nemají. 

Zda budou chtít dobrovolně podepsat dokument, kterým se zavážou k zaplacení pokuty, pokud by hlasovali v rozporu s klubem, není zřejmé. Strana ale slibuje, že je k tomu nebude nutit. "Nechci předjímat, jak to dopadne, je to svobodná volba každého. Určitě žádné sankce vůči nikomu nechystáme," řekl Škárka. 

Dodatek má smlouvu "uvést do souladu s ústavou"

Kromě samotné smlouvy poslanci v současné době podepisují i dodatek k ní, který ji má údajně uvést do souladu s ústavou a jehož znění strana nechce zveřejnit.

Podle Škárky ho podepsala většina, zbylí poslanci ho podepíší na úterním jednání klubu. "Myslím si, že nikdo se nechystá ho odmítnout podepsat," dodal místopředseda strany. 

Smlouvu nelze vypovědět, pouze porušit

Někteří poslanci vnímají smlouvu jako kontroverzní. Údajně je v rozporu s ústavou, protože poslancům nařizuje, že mají hlasovat podle názorů vedení stranického klubu. Jejich povinností je přitom hlasovat podle svého svědomí. Smlouva také zakazuje přeběhlictví k jiné straně. 

Například poslanec Stanislav Huml (VV) ji chtěl vypovědět kvůli tomu, že se stranou nesouhlasil v názoru na činy skupiny bratří Mašínů, která vedla v 50. letech odboj proti komunistům. To mu ale nebylo umožněno. Vedení strany tvrdilo, že smlouvu nelze vypovědět, pouze porušit. Huml pak dostal k podpisu dodatek, který ji měl uvést do souladu s ústavou.

Tagy: poslanci vv smlouva strana

Zdroje: ČTK