Poslanci vrátili firmám s anonymními akciemi přístup k zakázkám

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sněmovna v pátek přijala novelu, která vrací akciovým společnostem s akciemi na majitele možnost ucházet se o veřejné zakázky. Zákon však musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Před volbami přitom i koaliční strany slibovaly, že firmám s anonymními akciemi přístupu k veřejným zakázkám zabrání. Mělo to být jedno z protikorupčních opatření.

Účinnosti má novela nabýt dnem vyhlášení. Novela napravuje současný stav zákona, kdy se o veřejnou zakázku nemůže ucházet akciová společnost s akciemi na majitele. Řadě takovýchto firem jako je třeba ČEZ nebo Komerční banka se to nelíbilo. Některé firmy proto začaly měnit své akcie do formy na jméno. 

Prošel kompromis dojednaný s ČSSD

Sněmovna hlasy koalice nakonec podpořila novelu zákona o veřejných zakázkách v kompromisní podobě vyjednané se sociální demokracií. Tato podoba zachovává určitá omezení, zatímco původní návrh jich většinu rušil.

Akciové společnosti budou muset zadavatele informovat o všech akcionářích, kteří vlastní víc než deset procent jejich akcií. Komunisté a sociální demokraté se při závěrečném hlasování převážně zdrželi. 

Větší průhlednost při zadávání zakázek?

Sporné ustanovení, vylučující akciové společnosti s akciemi na majitele, resp. doručitele, se do zákona dostalo letos na jaře. Platí od poloviny září. Spolu s ním vložili poslanci do zákona povinnost uchazečů o veřejné zakázky z řad firem předkládat údaje o tom, kdo je vlastní. Slibovali si od něj větší průhlednost při zadávání zakázek.

Nemožnost ucházet se o veřejné zakázky však vyvolala nesouhlas velkých akciových společností s akciemi na majitele. Některé proto začaly měnit své akcie do formy znějící na jméno. 

Poslanci naopak neschválili návrh svého kolegy a bývalého předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny (ČSSD). Pecina chtěl změnit zákon o ochraně hospodářské soutěže tak, aby úřad při trestání provinilé firmy přihlížel například k tomu, jak přispěla k odhalení svého deliktu.

Tagy: poslanci hlasování zakázky akcie firma

Zdroje: ČTK