Poslanci už nechtějí zvát šéfa NKÚ. Protože je žaluje

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru se rozhodli, že už nechtějí, aby je při případném projednávání kontrolních závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu ve výboru navštěvoval prezident úřadu František Dohnal.

Důvodem je žaloba, kterou NKÚ podal na sněmovnu a která má za cíl soudně poslancům znemožnit kontrolu hospodaření úřadu. Část členů vedení úřadu se žalobou navíc nesouhlasí a chtějí se domoci slyšení u předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové. 

"Já to v tuhle chvíli nevidím jinak, je to ústavní kolize," zdůvodnil svůj návrh předseda výboru Vojtěch Filip. Soudní spor s NKÚ vnímá jako poškozování ústavních orgánů a nechce ho stupňovat. Pokud by někdy výbor projednával kontrolní závěry NKÚ, Dohnala by při nich nahrazovali vedoucí pracovníci zodpovědní za jednotlivé kontroly. 

Filip: Postavme se k tomu "politicky"

"Já jsem přesvědčen, že poté, co (Dohnal) podal žalobu na poslaneckou sněmovnu, se musí sněmovna k tomu postavit nejen věcně, ale i politicky," řekl Filip. Za těchto okolností podle něj není možné projednávat kontrolní závěry úřadu. "My máme vlastních úkolů dostatek," podotkl. 

"Věřím v nezávislé a objektivní rozhodování soudu a až do jeho pravomocného rozhodnutí se k celému sporu nebudu vyjadřovat," reagoval prostřednictvím svého mluvčího prezident úřadu Dohnal. 

Usnesení výboru není zákonem

Viceprezident NKÚ Miloslav Kala poslancům řekl, že o žalobě úřadu na sněmovnu se hovořilo i na jednání kolegia NKÚ. Výsledkem debaty podle něj bylo rozhodnutí několika členů kolegia obrátit se na sekretariát předsedkyně Poslanecké sněmovny Němcové se žádostí o slyšení. Chtějí jí vysvětlit svůj názor.

Dohnalem vedený NKÚ zažaloval sněmovnu letos 12. ledna. Žádá od soudu, aby poslancům zarazil jejich snahu zkontrolovat hospodaření NKÚ na základě kontrolního řádu, tedy dokumentu, který výbor pro tento a podobné účely schválil. Dohnal trvá na tom, že na základě takto přijatého řádu, tedy usnesení výboru, není možné nařídit komukoli součinnost při kontrole, protože to lze jedině zákonem. A takovýto zákon podle něj neexistuje. Podle Filipa je tato žaloba zmatečná, protože stát nemůže žalovat stát.

Tagy: sněmovna NKÚ šéf výbor Dohnal

Zdroje: ČTK