Poslanci se u finanční ústavy přeli o hladinu hluku ve Sněmovně

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Poslanci se během dnešního projednávání návrhu TOP 09 na zavedení finanční ústavy a dluhové brzdy střetli ve sporu o hlasitost projevů a o hladinu hluku ve Sněmovně. Debatu vyvolala stížnost Jany Černochové (ODS) na hluk během vystoupení předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD), který předlohu TOP 09 kritizoval. 

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

"Je tu tak strašný hluk, že pan kolega, předseda rozpočtového výboru, který tu celou zprávu četl, zpráva byla dlouhá, mě z toho opravdu bolí hlava, bolí mě uši," prohlásila Černochová. Citovala z doporučení Státního zdravotnického ústavu, který radí nosit ochranná sluchátka. "Buďto ať vyfasujeme sluchátka, klidně za to může jít část našeho expertného, nebo ať tu zajistí vedení Poslanecké sněmovny v tomto sále skutečně podmínky, které mají v souladu se zákoníkem práce být na takovémto pracovišti," dodala. 

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura k tomu řekl, že tam, kde chybí síla argumentů, nastupuje síla hlasu. "Já bych naopak za nás nahluchlé rád řekl, že nám ta hladina celkem vyhovuje, my pak slyšíme," poznamenal místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). 

"Počkejte, až to rozjede (ministr zahraničí Lubomír) Zaorálek, ten chodil běžně do 120 decibelů," komentoval situaci místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kalousek už v roce 2011 prohlásil, že Zaorálkovo tehdejší vystoupení překročilo hlukové limity. Dokonce tenkrát žádal, aby sněmovní kancelář zajistila měření hluku, aby mohli být řečníci napomenuti, pokud limity hluku překročí. 

Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) dnes řekl, že za hladinu hluku si můžou poslanci do jisté míry sami. Někdy se podle jeho slov v sále tak řve, že vystoupení řečníka není ani slyšet a v sále to vypadá jako v pavilonu opic. 

Votava při svém dalším vystoupení slíbil, že bude mluvit slaběji, aby někteří poslanci nemuseli mít v uších vatu. Omluvil se za to, že předtím mluvil silněji. 

Hladina hluku ve sněmovním jednacím sále je častým problémem. Předsedající musí i několikrát denně poslance žádat, aby se ztišili a bylo řečníka slyšet. 

Někdejší poslanec KDU-ČSL Pavel Severa už v roce 2008 tvrdil, že na schůzi Sněmovny naměřil hluk mezi 85 až 112 decibely. Hranici 112 decibelů podle něj nedokázala překonat ani houkající sanitka, disco klub, a dokonce ani brzdící vlak. Jediné, co dokázalo tuto hranici překročit, byla podle něj Matějská pouť, uvedl Severa před šesti lety. 

Zdroje: ČTK