Poslanci schválili zvýšení mateřské úroveň roku 2009

- Aktuality autor: red

Poslanecká sněmovna na návrh lidovců schválila zvýšení mateřské na úroveň roku 2009. Matky si tak přilepší podle svého příjmu až o několik tisíc korun měsíčně.

Stát toto opatření přijde na 1,5 miliardy korun. Návrhem se nyní bude zabývat Senát. Současně se také ruší karenční doba pro vyplácení ošetřovného a prodlužuje se o tři dny. Tuto změnu přidala k zákonu ČSSD jako pozměňovací návrh. Státní kasu přijde přibližně na 400 milionů.


Pro zvýšení mateřské hlasovali poslanci čtyř stran: ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a zelených. Proti byla ODS a TOP 09. Těm se nelíbí, že opatření ještě více zatíží státní kasu. Prezident Václav Klaus už dříve uvedl, že nepodepíše žádný návrh, který by vedl ke zvýšení schodku rozpočtu. Pro přehlasování jeho veta ale bude mít sněmovna zřejmě dostatek hlasů. Čtyři strany, které změnu podporují, mají totiž dohromady 109 poslanců.


Lidovci, kteří s návrhem přišli, ho odůvodňují tím, že není správné v době krize šetřit na matkách s dětmi. Snížení dávek v mateřství považují podle své místopředsedkyně Michaely Šojdrové za diskriminační. Komunisté zase argumentují tím, že nižší příjmy rodin povedou k dalšímu snížení porodnosti.


"Stačí se rozhlédnout po republice. Čím vyšší příjmová skupina, tím méně dětí rodina má. Problém je tedy složitější než přímá úměra," reagoval na tyto výhrady místopředseda ODS Petr Nečas.


Dávka pomoci v mateřství je snížena od 1. ledna. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent příjmu. Současně se snížil i denní vyměřovací základ, ze kterého se mateřská počítá, a to ze 100 na 90 procent. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20.000, dostane na mateřské o 3150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok.


Podle předkládací zprávy KDU-ČSL bude mít novela dílčí dopady do nemocenského pojištění, a tím do státního rozpočtu. Jde o částku 1,56 miliardy korun, z toho v roce 2010 o 1,47 miliardy korun. Podle lidovců by výdaje na mateřskou mohly pokrýt příjmy ze zdanění hazardu, což by podle nich přineslo čtyři miliardy. O tomto návrhu sněmovna zatím nerozhodla.


Novela také ruší karenční neboli čekací lhůtu u ošetřovného a prodlužuje vyplácení dávky o tři dny. Pozměňovací návrh v tomto smyslu k návrhu dodal místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Ošetřovné je dávka, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří pečují o nemocné děti. Kvůli přijetí vládního úsporného balíčku se od ledna tato dávka vyplácí až od třetího dne nemoci stejně jako nemocenská.

Tagy: poslanci sněmovna zvýšení materska

Zdroje: ČTK