Poslanci schválili protikorupční balík, Senátem asi neprojde

- Aktuality autor: red

Poslanci v úterý schválili vládní protikorupční balíček, který mimo jiné zavádí institut korunního svědka. Komunistům se do předlohy ministra vnitra Martina Peciny nepodařilo prosadit majetková přiznání.

Pro protikorupční balíček hlasovali poslanci sociální demokracie a zelených a nezařazení Olga Zubová a Kosta Dimitrov. Pro byla také většina komunistů a část lidovců. Občanští demokraté nehlasovali vůbec, nebo se zdrželi, stejně jako poslanci TOP 09. 

Protikorupční balíček upravuje instituty korunního svědka a protikorupčního agenta. Rozšiřuje výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy. Zachovává rovněž pravomoci policie zjišťovat údaje o placení daní. 

O předloze poslanci jednali jen o něco déle než půl hodiny. Ve druhém čtení to byly tři hodiny, v prvním dokonce hodin devět.

Občanští demokraté, kteří označují balíček za propolicejní, se totiž odmítli debaty účastnit. "Občanští demokraté nebudou této předvolební taškařici sociální demokracie asistovat," řekl předseda jejich poslanců Petr Tluchoř. Už na tiskové konferenci uvedl, že "senátoři s tím naloží poměrně razantně". V Senátu má většinu pravice. Pokud by předlohu vetoval, nebo vrátil, takzvaně by s ohledem na sněmovní volby spadla pod stůl a neplatila by. Podle ČSSD ale nelze předem říkat, jak norma dopadne. 

"Jsem poslední, kdo by chtěl udělat z pléna předvolební mítink sociální demokracie," reagoval na Tluchoře Martin Pecina. Zdůraznil, že balíček není Pecinův, ale vlády. Předloha podle něj především vrací pravomoci policie před letošní rok. 

KSČM do balíčku neprosadila návrh na zavedení majetkových přiznání pro lidi s majetkem nad deset milionů korun. Sněmovna nepodpořila ani návrhy Marka Bendy (ODS), který chtěl zrušit institut agenta provokatéra a ustanovení, které policistům zaručuje libovolný přístup do daňových přiznání.

Poslanci naopak přijali návrh Jeronýma Tejce (ČSSD), podle kterého by o tom, který z obviněných by se mohl stát korunním svědkem, a zaručit si tak beztrestnost, rozhodoval příslušný žalobce se souhlasem svého nadřízeného - tedy nejvyššího státního zástupce. 

Předlohu kritizovala také Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), podle níž je problematické označovat ji za protikorupční balíček. Podle ní rozšiřuje odposlechy a šmírování a korunní svědek je prý beztrestnost pro pachatele, kteří udají své komplice. Pecina takovou interpretaci odmítl. Institut korunního svědka se nelíbil ani nové poslankyni Kláře Slámové (nezařazená), podle níž nelze dávat zelenou udavačství. 

Protikorupční balíček upravuje instituty korunního svědka a protikorupčního agenta. Rozšiřuje výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy. Zachovává rovněž pravomoci policie zjišťovat údaje o placení daní.

Česká republika loni klesla v hodnocení míry korupce 180 zemí sledované mezinárodní organizací Transparency International na 52. místo. Předloni figurovala na 45. místě.

Poslanci schválili zákon na regulaci lobbingu

Sněmovna schválila také zákon z dílny poslanců ČSSD, který má regulovat vztahy mezi politiky a lobbisty. Normu prosadili společně sociální demokraté, komunisté a zelení. Zákon byl přijat během několika minut. Poslanci totiž odmítli o návrhu debatovat.

Návrh nyní dostane k posouzení Senát. Pokud ho horní komora či prezident vetují, nebude platit. Každý zákon, který nedokončí celou legislativní cestu do sněmovních voleb, padá takzvaně "pod stůl". 

Zákon o lobbingu počítá s tím, že by se každý lobbista musel registrovat u ministerstva vnitra. Za lobbistu by se přitom považoval každý, kdo alespoň třikrát za čtvrtletí kontaktuje někoho z politiků či státních úředníků s cílem ovlivnit rozhodování orgánů veřejné moci či změny návrhu zákona či předpisu. 

Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi měli hlásit jednou za čtvrtletí ministerstvu vnitra, poslanci a senátoři pak svému mandátovému výboru. Stejně tak by měli hlásit setkání sami lobbisté. Za kontakt se podle návrhu nepovažuje jednostranná komunikace. 

Pokud by jedna ze stran tato pravidla porušila, hrozila by jí pokuta až jeden milion korun, případně pětiletý zákaz činnosti. Výjimka se bude vztahovat na politiky a funkcionáře obcí a krajů, tam by totiž podle zelených nebyla opatření vymahatelná. 

"Tento zákon lobisty vůbec neodkloní od legislativního procesu. To, co je navrženo, napsali lobbisti sami. Je tam jasně řečeno, že každý bude muset podávat hlášení s kým se setkal, ale vymezení toho, co je považováno za lobbing, je velmi vágní. Když zajde lobbista za Němcovou, tak to lobbing je, ale když zajde do Lidového domu (sídlo ČSSD) tak ne," komentovala návrh místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Dodala, že jediným účinným nástrojem, jak se zbavit lobbistů, by podle ní bylo prodloužit lhůty mezi druhým a třetím čtením návrhů zákonů. 

Zelení také navrhovali, aby vznikl úřad parlamentního zmocněnce pro kontrolu lobbování. Rozdělení kompetencí mezi vnitro a parlamentní výbory je podle jejich předsedy Ondřeje Lišky nedostatečné. Pro tento návrh se ale ve sněmovně nenašlo dost hlasů. 

Lobbistické registry existují v USA, v Evropské unii zatím na dobrovolné bázi. Loni v červnu například spustila svůj registr Evropská komise. Kvůli zákonným lhůtám je velmi pravděpodobné, že v Česku zákon do voleb přijat nebude.

Tagy: balíček

Zdroje: ČTK