Poslanci přijdou o výhodu mít zadarmo MHD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Předsedové poslaneckých klubů ODS, TOP 09, Věcí veřejných a KSČM se minulý týden dohodli na tom, že s platností od 1. ledna 2011 zruší jednu z výhod, která zákonodárcům umožňuje cestovat ve veřejné hromadné dopravě zdarma.

O tomto záměru jednala ve čtvrtek takzvaná koaliční devítka. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík řekl, že vláda chce sněmovně předložit vlastní návrh změn ještě před tím, než přijde na pořad jednání obdobný návrh sociálních demokratů.

Koalice: Od ČSSD je to předvolební tah, totéž od nás ne

Návrh opozice označuje koalice za předvolební tah. Svůj postoj k věci dali sociální demokraté podle Gazdíka najevo, když se jejich úřadující předseda Bohuslav Sobotka nedostavil minulou středu na jednání předsedů sněmovních klubů.

Poslanci se na schůzce, o jejímž výsledku informovaly Hospodářské noviny, zavázali odstranit duplicitu náhrad - kromě privilegia jezdit zdarma totiž dostávají ještě paušální částku určenou na dopravu. Podle vládních stran je možné novinku přiřadit k již existujícímu vládnímu zdanění paušálních náhrad poslanců.

Tím by zrušení cestování zdarma získalo v legislativním procesu před návrhem sociálních demokratů náskok, prošlo by totiž vládou. 

Gazdík: Bude to platit od 1. ledna 2011

"Nebo to lze podat jako poslanecký návrh. Techniku ještě zvolíme, ale najdeme ji tak, aby to platilo od 1. ledna," řekl novinám Gazdík. Podle šéfky poslanců VV Kristýny Kočí není ale datum ještě jisté. "Na jednání nepadl žádný termín," uvedla. 

"Nemá cenu vyjadřovat podporu návrhům, které teprve visí ve vzduchu. My jsme návrh předložili jako první a je logické, aby ostatní strany náš návrh podpořily. Neumím si představit jinou situaci," řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. 

Hospodářské noviny upozornily, že s návrhem přišly strany jen několik dnů před senátními a komunálními volbami. Podobné iniciativy, stejně jako třeba snaha o zavedení přímé volby prezidenta nebo omezení poslanecké imunity, se před volbami objevují takřka periodicky. Zatím se je ale prosadit nepodařilo, píšou HN.

Tagy: poslanci sněmovna mhd

Zdroje: ČTK