Poslanci přerušili jednání o poplatcích, opět padala ostrá slova

- Aktuality autor: red

Sněmovna v úterý přerušila jednání o návrhu ČSSD ve druhém čtení na zrušení poplatků ve zdravotnictví, k obdobnému návrhu KSČM se ani nedostala.

Čas nezbyl ani na jednání o další předloze sociální demokracie, a to na výplatu mimořádného důchodu 2400 korun. Předlohy do voleb tedy s největší pravděpodobností platit nebudou. 

"Všechny naše kroky k blokování přijímání zákonů se dějí ve třetím čtení, kde neumožňujeme hlasovat o těchto návrzích, které by ČR dále zadlužily," uvedl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Občanští demokraté tentokrát k očividným obstrukcím nepřistoupili.

Strategii ale nechtějí měnit do doby, než bude jisté, že sněmovna nestačí do voleb případně přehlasovat očekávaná veta Senátu a prezidenta. Podle politiků je mezníkem 21. březen. Sněmovna by tedy musela schválit předlohy ve středu nebo v pátek. Patrně se to nestane; ve středu budou poslanci jednat o návrzích, které označila za prvořadé vláda. V pátečním programu už mají zařazeno 22 bodů. 

Podobně jako poplatky a 13. důchod dopadnou patrně například návrhy KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci a na zrušení stropů pro platby zdravotního a sociálního pojištění.

I v případě, že by ale sněmovna předlohy schválila, s největší pravděpodobností by se nenašlo 101 poslanců na přehlasování senátních vet. Ukázalo se to již dříve právě při jednání o návrzích na zrušení zdravotnických poplatků. Levice podporu nadpoloviční většiny všech poslanců nemá; slibuje, že po volbách podá předlohy znovu. Šanci na schválení do voleb by mohlo pravděpodobně mít jen zvýšení mateřské na loňskou úroveň. 

Největší a nejostřejší debata se strhla o návrhu na vyřazení elektronických dálničních vinět ze zákona, jak navrhla skupina poslanců z kontrolního výboru. Sněmovna jej zamítla. Návrh uvedl poslanec ODS a místopředseda kontrolního výboru Libor Ježek a nešetřil přitom kritikou. Vinětu nazval ďábelskou krabičkou firmy Kapsch. Obvinil současnou vládu, která s předlohou nesouhlasila, že nechce snižovat korupci ani zadlužení ČR. 

Ježek uvedl, že pokud by celý projekt prošel protikorupčním auditem, ukázalo by se vysoké riziko korupce na ministerstvu dopravy. Prohlásil také, že schválená podoba elektronických vinět je nejhorší a pro stát nejméně výhodná. Její dopady na státní rozpočet odhadl na 12 miliard korun. 

Ježkovo vystoupení ostře odsoudil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Obvinil ho, že si jen dělá před volbami "poslední obchod odcházejícího poslance". 

Do třetího čtení sněmovna poslala návrhy na převod úřední budovy ze státu na Pardubický kraj a na snížení administrativní zátěže podnikatelů. V prvním čtení podpořila návrh KSČM, podle něhož by se nekrátili předčasné důchody lidem, kteří přišli o práci za hospodářské krize kvůli hromadnému propouštění nebo krachu firem. Ani tato předloha ale s pravděpodobností hraničící s jistotou do voleb schválena nebude a takzvaně spadne pod stůl.

Tagy: sněmovna zdravotnictví poplatky

Zdroje: ČTK