Poslanci podpořili zprůhlednění zákonodárného procesu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Sněmovna podpořila předlohu poslanců ANO, TOP 09 a Starostů a KDU-ČSL, která by měla zprůhlednit zákonodárný proces v dolní komoře. Návrh novely jednacího řádu, který míří k posouzení do výborů, například zakáže poslancům podávat k návrhům zákonů takzvané přílepky. Všechny pozměňovací návrhy by poslanci taky museli opatřit zdůvodněním.

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: Isifa.com

Poslanecká novela rovněž prodlužuje lhůtu mezi druhým čtením a závěrečným schvalováním norem z obvyklých tří dnů na dva týdny. Cílem je podle autorů dát poslancům dostatek času na to, aby si mohli podané pozměňovací návrhy prostudovat. Lhůtu ale bude moci Sněmovna i nadále zkrátit nejméně na dva dny. Někteří poslanci navzdory tomu upozorňovali na to, že se schvalování zákonů protáhne ze dvou schůzí na tři.

Novela jednacího řádu taky podle důvodové zprávy stanoví to, že jednání všech sněmovních orgánů je až na výjimky veřejné. Důvodové zprávy norem by musely obsahovat zhodnocení korupčních rizik a seznam lidí, kteří se na zpracování předloh podíleli. Opatření má částečně nahradit úpravu omezující lobování. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura podotkl, že ustanovení by se mělo zpřesnit, aby na seznamu nebyl každý referent, jehož rukama předloha projde.

Norma navíc omezuje rozpravu o změnách navrženého programu schůzí a zakazuje takzvané porcování medvěda při jednání o státním rozpočtu. Martin Komárek (ANO) nadnesl možnost zavést limity na všechna vystoupení poslanců a zrušit přednostní práva. Stanjura ale varoval, že by se nemělo pohrávat s myšlenkou omezovat práva opozice.

Některé připomínky vznesla k normě vláda Jiřího Rusnoka v demisi. Upozornila třeba na to, že není zřejmé, kdo bude posuzovat, zda je předložený pozměňovací návrh přílepkem, a jaké z toho vyplynou důsledky.

Zprůhlednění legislativního procesu patří k požadavkům iniciativy Rekonstrukce státu. Podle exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ale zlepšení procesních norem ke zkvalitnění demokracie nepřispěje.

Předlohu posoudí ústavně-právní výbor, výbor pro veřejnou správu a kontrolní výbor. Budou na to mít pět místo obvyklých dvou měsíců.

Tagy: zákonodárci poslanecká sněmovna

Zdroje: ČTK