Poslanci ombudsmana nezvolili, Šabatová slíbenou podporu nedostala

- Aktuality autor: red

Poslanecká sněmovna v pátek nezvolila veřejného ochránce práv. Kandidátky druhého kola Anna Šabatová ani Eva Dundáčková nezískaly dostatečný počet hlasů. Pro Šabatovou hlasovalo 84 poslanců, pro Dundáčkovou 59.

Volba prozatím končí. Senát a prezident nyní musejí podat nové návrhy na kandidáty. Sněmovna volí nového ombudsmana za Otakara Motejla, který před dvěma měsíci zemřel. 

Exposlankyně Dundáčková měla podporu své strany - tedy ODS, Šabatové slíbili podporu sociální demokraté, TOP 09 a uvažovali o ní i komunisté. Její nezvolení je proto překvapivé.

Poslanci vybírali ze čtyř kandidátů, dva nominoval Senát, dva prezident. Horní parlamentní komora doporučila bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou a předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou, prezident bývalou poslankyni ODS Evu Dundáčkovou a občanského aktivistu Johna Boka. Z těchto čtyř nominovaných poslanci v prvním kole nikoho nezvolili, do druhého postoupily Šabatová s Dundáčkovou. 

Senát a prezident by nyní měli navrhnout nové kandidáty. Z těch by měla sněmovna vybrat nového ombudsmana do 60 dnů. 

Podporu Šabatové avizovaly ČSSD, TOP 09 a KSČM. Tyto tři strany by měly mít dohromady 123 poslanců. Je tedy zřejmé, že někteří z nich se v tajné volbě neřídili doporučením klubu.

Zdroje: ČTK