Poslanci ODS volí svého předsedu, Tluchoř obhajuje pozici

- Aktuality autor: red

Poslanci ODS dnes budou volit nové vedení svého sněmovního klubu. Rozhodovat budou o tom, zda ve svém čele ponechají Petra Tluchoře, kterého vládní VV i někteří odpůrci v ODS kritizují za účinkování v době vládní krize.

Podle předběžných informací se zdá, že Tluchoř i přes některé výtky svou pozici uhájí. Ve volbě se mu nicméně postaví nejméně jeden kandidát. Do čela klubu chce také Michal Doktor, který patřil k nejostřejším Tluchořovým odpůrcům.

Pro řadu poslanců ODS zřejmě při volbě bude důležité, zda Tluchoře podpoří premiér a předseda ODS Petr Nečas. Pokud se za Tluchoře postaví, je pravděpodobné, že dosavadní šéf poslanců ODS ve funkci zůstane. V médiích se objevily informace, že premiér Tluchoře podrží. Doktor se ale prý s Nečasem také setkal a úvahy o dohodě mezi premiérem a Tluchořem označil za "pokus o podprahový nátlak na premiéra".

Tluchoř byl podle některých svých kolegů, ale především koaličních Věcí veřejných člověkem, který spolu s bývalou šéfkou klubu VV Kristýnou Kočí chystal puč ve frakci nejmenší vládní strany. Za krizí viděl "tluchořovskou kliku" v ODS i prezident Václav Klaus. Vedení strany ale trvá na tom, že příčinou krize byly politické praktiky Víta Bárty, označovaného za faktického šéfa VV.

Po volbě šéfa klubu zvolí poslanci ODS také místopředsedy sněmovní frakce. Těmi nyní jsou Zbyněk Stanjura, Jan Bauer, Václav Mencl, Marek Benda a Pavel Svoboda. Očekává se, že nynější složení vedení se příliš nezmění.

Tagy: tluchoř ODS vedení kluby

Zdroje: ČTK