Poslanci odevzdali majetková přiznání. Přečtěte si kolik dluží

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 7. 2013 19:29) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Řada poslanců z vládních i opozičních řad během loňského roku splácela milionové hypotéky a dluhy. Například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dlužil na hypotéce 12,6 milionu korun a poslanec VV Michal Babák na dvou hypotékách celkem 11,5 milionu korun. Jiní politici, mezi nimi například odcházející premiér Petr Nečas (ODS) nebo ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), jsou bez dluhů. Vyplývá to z majetkových přiznání, které zpřístupnil na internetu sněmovní mandátový a imunitní výbor. 

Přiznání podali všichni poslanci kromě Romana Pekárka, který je ve vězení. Doručil ho i David Rath, který je od loňského května ve vazbě, jeho přiznání však zatím není dostupné. 

Senátoři svá přiznání odevzdali všichni, mezi posledními například bývalý místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Zařadil se k nejzadluženějším s hypotečními úvěry kolem sedmi milionů korun, půl milionu korun si přivydělal na nájmu. Hypotéku ve výši zhruba 700.000 korun stále splácí někdejší vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek, podobně půldruhého milionu Jan Veleba, kteří si postavil chalupu za 3,8 milionu korun. Mimo jiné jako šéf Agrární komory si přivydělal 410.000 korun. 

Babák dluží, Schwarzenberg získal pozemky

Vyšší příjem uvedli například přerovský primátor Jiří Lajtoch, místostarosta Kroměříže Miloš Malý (ČSSD) a Stanislav Juránek (KDU-ČSL), kterému funkce náměstka jihomoravského hejtmana vynesla přes 977.000 korun.

Schwarzenberg loni získal tři desítky pozemků, většinu z nich koupil, jeden získal jako náhradu. Vesměs šlo o louky a pole. Za prodej 1,5 procenta akcií společnosti Respekt Publishing získal zhruba dva miliony korun, na nájemném dostal zhruba 11 milionů korun. Přiznal i darovaný obraz v hodnotě 30.000 korun. 

Poslanec Babák dlužil na hypotéce u Komerční banky 7,73 milionu a na další hypotéce u Sberbank 3,75 milionu korun. Z prodeje části své firmy získal loni 2,2 milionu korun. Jak řekl, šlo o příjem z prodeje, který je rozložený do více let. Dodal, že má poměrně vysoké příjmy, které nesouvisí s jeho mandátem. Například z podnikání loni získal půl milionu korun. 

Poslankyně z klubu TOP 09 a Starostů Jaroslava Schejbalová dlužila třem různým věřitelům celkem 1,25 milionu korun. Její kolega Jan Smutný měl hypotéku 2,3 milionu korun a u stavební spořitelny dlužil 240.000 korun. Další poslanec TOP 09 František Laudát si ve Státním fondu dopravní infrastruktury vydělal 108.000 korun a podnikáním získal milion a 40.000 korun. Na hypotéce dlužil 3,6 milionu korun. 

Fotovoltaika táhne

Místopředseda Sněmovny Jiří Oliva (TOP 09) podnikal ve výrobě elektrické energie z fotovoltaické elektrárny a vydělal si takto 131.426 korun. 

Předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek dlužil na hypotéce 650.000 korun. Jeho předchůdce v čele rozpočtového výboru v minulém období a současný předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka dlužil na hypotéce milion a 26.000 korun. Navíc splácel leasing, který ke konci roku představoval zhruba 194.000 korun. 

Místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek loni hospodařil bez dluhů i vedlejších příjmů. Poslanec ČSSD Ladislav Šincl dlužil soukromému věřiteli 951.544 korun. Jeho stranický kolega Václav Votava dlužil na hypotéce ke konci roku 680.000 korun a na úvěru ze stavebního spoření 229.000 korun. 

Bývalý předseda ČSSD a současný předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek uvedl zůstatek půjčky, který ke konci roku představoval 325.821 korun.

Tagy: poslanecká sněmovna majetková přiznání

Zdroje: ČTK