Poslanci letos ´porcovat medvěda´ zřejmě nebudou

- Aktuality autor: red

Sněmovní rozpočtový výbor neschválil žádosti obcí a různých organizací o dotace ze státního rozpočtu pro příští rok v celkovém objemu víc než 2,5 miliardy korun. Návrh rozpočtu doporučil poslancům takto přijmout.

Sněmovní výbor neschválil žádosti o dotace ze státního rozpočtu
Z požadavků sněmovních výborů členové rozpočtového výboru podpořili jen návrh zemědělského výboru. Poslanci však mohou další změny navrhovat ještě ve druhém čtení a rozhodovat o nich budou při konečném schvalování. 

Zemědělský výbor chce dát 250 milionů korun na dotační programy a na podporu regionálních potravinářských výrobků na úkor provozních výdajů. O 169 milionů se mají snížit provozní výdaje organizací spadajících pod ministerstvo zemědělství, peníze se mají použít na platy v těchto organizacích. 

Rozpočtový výbor naproti tomu neschválil například zvýšení dotace na poskytování sociálních služeb o 3,8 miliardy korun, jak chtěl sociální výbor. V návrhu rozpočtu jsou na tyto účely tři miliardy korun, což údajně nestačí. Členové výboru dnes doporučili sněmovně schválit výzvu krajům, aby zvýšily výdaje na sociální služby ze svých rozpočtů. 

Poslanci podle očekávání neschválili ani jednu z 256 žádostí o dotace, čemuž se často říká porcování medvěda. Hlasovali o všech najednou. Jediný, kdo pro žádosti zvedl ruku, byl Petr Braný (KSČM). Ostatních 19 členů výboru se zdrželo. 

Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk zdrženlivý postoj poslanců přivítal. "Pro nás je to potěšující zpráva, je to odpovědnost poslanců, nebo alespoň rozpočtového výboru v této době a je to dobře, alespoň pro nás," řekl. Definitivní slovo o všech žádostech ale bude mít sněmovna. Je možné, že některé změny v rozpočtu při závěrečném schvalování podpoří. 

Řadu pozměňovacích návrhů označil výbor jako nehlasovatelné. Jejich předkladatelé chtěli brát peníze na své účely z vládní rozpočtové rezervy. Jak ale upozornil náměstek Hejduk, tato rezerva je na nejnižší hranici, kterou ještě umožňuje zákon o rozpočtových pravidlech.

Pokud by poslanci přesto takové návrhy schválili, pak by podle tajemníka rozpočtového výboru Petra Jelínka sněmovna porušila zákon. Pokud by pak vyšel zákon o státním rozpočtu ve sbírce zákonů, platily by oba současně a případný spor by podle něj musel rozhodovat až Ústavní soud. 

Rozpočtový výbor neschválil třeba žádost hospodářského výboru o 49 milionů korun na financování informačních míst pro podnikatele, žádost sociálního výboru asi 83 milionů na výstavby a rekonstrukce různých sociálních domovů na úkor dávek nemocenského pojištění a požadavek školského výboru o zvýšení peněž na regionální školství o 3,4 miliardy, o něž by se snížila rozpočtová rezerva.

Členové výboru dále odmítli poslat z rezervy 20 milionů Horské službě, jak chtěl výbor pro regionální rozvoj. Výbor naopak podpořil návrh, aby z peněz určených na úhradu státního dluhu šlo 190 milionů korun na spolufinancování programů fondů Evropské unie. 

V takzvaném porcování medvěda podalo žádost o nejvyšší částku město Brno, které potřebuje 150 milionů korun na opravu haly Rondo. Druhou nejvyšší částku, 100 milionů, požadoval Hradec Králové na pokračování dálnice D11. Město Luže v Pardubickém kraji žádalo neúspěšně poslance o 35 milionů na výstavbu přírodního koupaliště, Demokratická aliance Romů ČR potřebuje milion korun na festival Romská píseň 2010. 

Rozpočtovým výborem neprošlo ani usnesení školského výboru, v němž by sněmovna požádala vládu, aby nesnižovala podporu Akademii věd a v letech 2011 a 2012 ji zachovala na úrovni letoška. 

Základní parametry rozpočtu se schodkem 162,7 miliardy korun a s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun už sněmovna schválila. Tyto parametry již poslanci měnit nemohou. Druhým čtením rozpočtu by se měli zabývat ve středu 2. prosince. Závěrečné schvalování by se mělo odehrát nejdříve 9. prosince.

Tagy: poslanci peníze rozpočet

Zdroje: ČTK