Poslanci kývli na zpřísnění veřejných zakázek. Nejvíce v obraně

- Aktuality autor: red

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o veřejných zakázkách, která zejména zpřísňuje pravidla zadávání zakázek týkající se obrany a bezpečnosti. Měla by omezit jejich zadávání bez výběrového řízení a zprůhlednit je.

Jak dnes poslancům řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV), předloha zavádí do českého práva pravidla příslušné evropské směrnice, která má napravit současnou nevyhovující právní úpravu.

Nově by také mělo platit, že zadavatelé a hodnotitelé zakázek o objemu nad 300 milionů korun budou muset mít bezpečnostní prověrku. Dosud byla tato hranice na úrovni 500 milionů. Povinná bezpečnostní prověrka u lidí odpovědných za veřejné zakázky nad 300 milionů korun se nově rozšiřuje také na obce a kraje.

Vláda v důvodově zprávě odhaduje, že bezpečnostní prověrku bude nově potřebovat kolem 900 lidí. Pro Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který tyto prověrky vydává, to podle vlády bude znamenat takovou zátěž, že ji v současném složení nebude schopen zvládnout. Proto bude nutné navýšit počet tabulkových míst úřadu o osm lidí. To si vyžádá ze státního rozpočtu navíc zhruba 4,7 milionu korun.

Zprůhlednění vojenských zakázek

Novela má také omezit počet zakázek zadávaných bez výběrového řízení s odůvodněním, že souvisejí s obranou a bezpečností. Tyto zakázky by nyní měly být průhlednější. Zákon nově určuje, co je předmětem takových zakázek. Budou to například dodávky vojenského materiálu, stavební práce, služby pro výhradně vojenské účely, "citlivé stavební práce či citlivé služby". Ministerstvo obrany bude moci vyhláškou stanovit seznam vojenského materiálu, který bude vycházet z vymezení podle práva EU. Zadavatelé budou muset postupovat podle pravidel pro veřejné zakázky i v případech, kdy předmět plnění spadá do této oblasti jen částečně.

O zakázky v obraně a bezpečnosti se budou smět ucházet jen ti uchazeči, kteří kromě dosavadních zákonem stanovených požadavků budou splňovat i další kritéria. Novela stanoví, že nesměli být odsouzeni pro trestný čin terorismu a další činy s terorismem spojené. Zadavatelé budou moci požadovat, aby jim uchazeči oznámili, které části zakázky hodlají přenechat jiným dodavatelům.

Ministr Jankovský řekl, ministerstvo již připravilo velkou novelu zákona o veřejných zakázkách, která je nyní v připomínkovém řízení. Vzhledem k časovým termínům, do kdy musí ČR pravidla evropské směrnice přijmout, však musela vláda přijít s touto samostatnou novelou, uvedl.

Tagy: sněmovna zakázky Jankovský

Zdroje: ČTK