Poslanci dnes podpořili zpomalení růstu důchodů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Poslanci dnes po několikahodinové debatě podpořili vládní předlohu o nižším růstu důchodů. Opozice neuspěla s návrhem na zamítnutí, k němuž se přidaly i dříve koaliční Věci veřejné. Novela, podle níž se budou penze po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd, míří do sociálního výboru. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Pokud bude novela schválena, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10.550 korun. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy.

Rozprava trvala zhruba šest hodin i s dvěma hodinovými přestávkami, které si vyžádala ČSSD. Opozici se nepodařilo odročit projednávání předlohy do příští středy, případně o měsíc. Kromě toho, že poslanci novelu poslali sociálnímu výboru, také rozhodli, že bude mít na její projednání jen měsíc. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) to zdůvodňoval tím, že novela musí být schválena do září, protože ministerstvo musí vydat do konce tohoto měsíce prováděcí vyhlášku.

Tagy: poslanci důchod skrty

Zdroje: ČTK