Poslanci dali šéfovi NKÚ pokutu za odmítnutí kontroly

- Aktuality autor: red

Sněmovní kontrolní výbor udělil prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi pokutu 50 tisíc korun za to, že neumožnil poslancům kontrolu hospodaření úřadu.

O pokutě rozhodli poslanci na uzavřené části dnešního jednání výboru. Dohnal řekl, že se o dalším postupu poradí s právníkem. 

Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu loni v prosinci neumožnil poslancům aby ve spolupráci s najatou auditorskou firmou zkontrolovali údajné nedostatky v hospodaření a plýtvání penězi.

Na ně již loni v březnu upozornilo kolegium úřadu. Dohnal ale veškerá obvinění odmítá. Kontrolu prý neumožnil proto, že pro ni neexistuje zákonný předpis, který by ji upravoval. 

Úřad podle poslanců neplní svou zákonnou povinnost, nevytvořil podmínky pro kontrolu a Dohnal jako jeho prezident neposkytl součinnost. Pro rozhodnutí podle předsedy výboru Vladimíra Koníčka hlasovalo všech 13 přítomných poslanců.

Dohnal přijal rozhodnutí poslanců v klidu. Dokonce se prý sázel, že bude potrestán a s pokutou počítal. Přesto se může proti pokutě do patnácti dnů odvolat.

Tagy: poslanci NKÚ pokuta šéf kontrola Dohnal

Zdroje: ČTK