Poslanci ČSSD k Peake: Opustila Věci veřejné jako krysa

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Opoziční poslanci se dnes při kritice vlády, která požádala sněmovnu o vyjádření důvěry, předháněli v lodních příměrech na adresu kabinetu i jeho vicepremiérky Karolíny Peake a poslanců kolem ní. Nejčastěji mluvili o Titaniku. Přeborníky byli Miroslava Strnadlová (ČSSD) a národní socialista Jiří Šlégr, kteří ve svých projevech vyjmenovali hned několik typů plavidel.

Strnadlová nejprve směřování vlády označila za "smrtelný slalom" Titaniku mezi ledovci, aby následně prohlásila: "Krutou součástí plavby rozbouřenými vlnami politiky je to, že vláda ničí vše vpravo a vlevo kolem sebe jako zdivočelý bitevník. Jednoho dne tato šílená plavba skončí. Vládní vlajková loď se potopí ještě před cílem." Svou řeč pak zakončila slovy: "Naše společnost, spíše než vládní Titanic, potřebuje ledoborec."

Rovněž Šlégr začal s asi nejznámější lodí, když řekl, že Peake "učarovala palubu tohoto pomyslného vládního Titaniku". Nyní ale podle Šlégra "připomíná spíše nechvalně proslulého kapitána potopené výletní lodi Costa Concordia". "Jen s tím rozdílem, že ona s předstihem opustila potápějící se bárku Věcí veřejných a místo na pevninu si to zamířila na jiný parník," dodal.

Příměr vlády k Titaniku byl častý

Lodní tematiku, i když jen obecně, použil také Václav Votava (ČSSD) při hodnocení odchodu poslanců kolem vicepremiérky Karolíny Peake z VV. "Holt, když se loď potápí, tak - každý si domyslí sám, co bych chtěl doříci," uvedl.

Za Votavu to otevřeně dořekl Adam Rykala (ČSSD), podle něhož "poslanci kolem rebelující Karolíny Peake opustili Věci veřejné jako krysy, které prchají z potápějící se lodi". "Jen ještě neví, že přestoupili na loď s názvem Titanic," vrátil se vzápětí k nejcitovanějšímu tématu.

"Na palubě Titaniku se dnes večer bude slavit, popíjet šampaňské a pojídat kaviár. Kapitán Titaniku Petr Nečas s pobočníkem (Karlem) Schwarzenbergem se budou poplácávat po rameni, jak to s Peake dobře vymysleli. Co na tom, že námořníci z této lodi vyhazují zlato do připravených člunů a tuto loď rozkrádají. Co na tom, že v podpalubí této lodi lidé dřou a umírají hlady," líčil Rykala, co se podle něj bude dít po očekávaném obnovení důvěry kabinetu.

Tagy: poslanci kritika Vláda opozice

Zdroje: ČTK