Poslanci asi schválí zrušení souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte

- Aktuality autor: Danica Klein

Závěrečné hlasování se bude moci uskutečnit po dnešním druhém čtení nejdříve v pátek. Předkladatelé novely v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) přiznávají, že požadavek na souhlas obou rodičů přinesl problémy. Úpravu podporuje i opozice. 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger,zdroj: Mediafax

Opatření zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma. Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů. Sněmovna ji ale už dříve zamítla. 

Poslanecká předloha uvádí, že pro léčbu postačí souhlas dítěte. Lékař ale bude muset rozhodnout, že je takový postup přiměřený s ohledem na rozumovou vyspělost pacienta. Pokud tomu tak nebude, bude nutný souhlas rodiče, který k němu ale bude moci zmocnit například prarodiče nebo chůvu. Předloha také zpřesňuje vymezení zdravotních služeb, které mohou lékaři poskytovat bez souhlasu. 

V rozporu s mezinárodními úmluvami

Novela také mění podmínky pro klinickou a praktickou výuku u poskytovatelů zdravotnických služeb a ruší povinnost lékaře požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový informovaný souhlas s léčbou. 

Zdravotnický výbor ale doporučil vypustit z předlohy změnu podmínek pro hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu, pokud je pod vlivem návykové látky nebo ohrožuje sebe a své okolí, a oznamování o hospitalizaci a omezení pacienta soudu. Prý by mohly být v rozporu s některými mezinárodními úmluvami. 

Poslanci naopak asi poskytnou jeslím více času na jejich přeměnu ze zdravotnického zařízení, a to až do konce příštího roku místo dubna. Hlasovat budou i o návrhu Lenky Kohoutové (ODS), který zahrne do takzvané domácí péče také například zařízení sociálních služeb nebo zařízení ústavní výchovy. Nyní je možná jen u pacienta doma.

Tagy: léčba zdravotnictví lékař souhlas

Zdroje: ČTK