Porubská ČSSD zrušila členství ostravskému primátorovi Kajnarovi

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Členové místní organizace ČSSD Ostravy-Poruby zrušili členství ve straně ostravskému primátorovi Petru Kajnarovi. Důvodem jsou žaloby, které někdejší krajský předseda strany podal loni před parlamentními volbami kvůli údajně nedemokratickému sestavování kandidátní listiny. Kajnar na ní nebyl. Ze 120 přítomných členů porubské ČSSD se pro zrušení členství vyslovilo 101, řekl předseda porubské organizace Lumír Palyza. Zrušení Kajnarova členství ještě musí projednat okresní výkonný výbor strany.

Petr Kajnar (ČSSD)

Petr Kajnar (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

Podle stanov tak výbor musí učinit do 60 dnů od dnešního rozhodnutí. "Musí o tom hlasovat tři pětiny všech členů okresního výkonného výboru. Prostřednictvím okresního výkonného výboru se může dotyčný (Kajnar) odvolat k okresní konferenci," řekl Palyza.

Primátor se loni kandidátku ČSSD pokusil u soudu napadnout dvakrát, ani jednou neuspěl. Spolustraníci Kajnara později vyzvali k tomu, aby se vzdal svého členství ve straně, což neučinil.

Podle Palyzy členové porubské organizace před zrušením členství diskutovali především o podaných žalobách. "Členská schůze se domnívá, že šlo o poškození ČSSD a rozhodla tímto výsledkem," řekl Palyza. Podle něj dnešní rozhodnutí nemá vliv na Kajnarovu funkci primátora. "Zrušili jsme členství, zastupitelský mandát jako takový získal na kandidátce ČSSD a my to v tuto chvíli neřešíme," uvedl Palyza. Podle něj Kajnar důvod žalob spolustraníkům dosud nevysvětlil. "Víme jen ze sdělovacích prostředků, že se domnívá, že byla poškozena jeho práva, nevíme jak. Na dnešní schůzi jsme ho zvali, ale nepřišel," doplnil Palyza.

Aktuální vyjádření Kajnara se dnes nepodařilo získat. "Připadá mi to podobné, jako když se komunisté zbavovali opozice. Okresní výkonný výbor pracuje na upevnění své moci," řekl Kajnar již dříve ke snaze o zrušení členství.

Kajnar se do čela kandidátky ČSSD v komunálních volbách poprvé dostal v roce 2006 a následně se stal primátorem. Své místo lídra obhájil i při volbách o čtyři roky později. ČSSD komunální volby v Ostravě v roce 2010 vyhrála poprvé od roku 1990.

Tagy: ČSSD Ostrava

Zdroje: ČTK