Porošenko zbavil oligarchu Kolomojského křesla gubernátora. Na nohou jsou i ruské úřady

- Aktuality autor: pal

Ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi došla trpělivost a zbavil vlivného oligarchu Ihora Kolomojského funkce dněpropetrovského gubernátora. Vlivný podnikatel a jeden z nejbohatších ukrajinců údajně odstoupil na vlastní žádost. Oligarchovi, jehož majetek se pohybuje kolem třech miliard dolarů, teď začíná pořádně téct do bot.  

Kolomoiského jméno zaznívá i v ruském parlamentu

Kolomoiského jméno zaznívá i v ruském parlamentu,zdroj: Profimedia.cz

Kolomojskij patří k nejbohatším ukrajinským podnikatelům a zároveň nejvlivnějším politikům na východě země. Po vypuknutí proruského povstání se postavil za Kyjev a podpořil proevropskou orientaci Ukrajiny. V Donbasu časem vytvořil dobrovolnický prapor, který bojuje proti vzbouřencům mimo oficiální armádní struktury. Podle kritiků zároveň zneužívá vlivu k posílení svých podnikatelských aktivit.

Do střetu s prezidentem Porošenkem se oligarcha dostal ve chvíli, kdy Kyjev provedl reformu ve státní ropné společnosti UkrTransNafta, kterou ovládali Kolomojského lidé. Miliardář v ní má sice minimální podíl, ale díky svému vlivu se mu podařilo dosadit do jejího čela své spojence. Kolomojského samozřejmě rozzuřilo rozhodnutí parlamentu o změně ve fungování státních akciových společností, které ho připravilo o vliv ve strategickém podniku. Kolomojský do sídla firmy poslal své ozbrojené oddíly, které objekt na krátkou dobu obsadily. Záminkou byla snaha o znovu-dosazení bývalého generálního ředitele Oleksandra Lazorka.

V reakci na situaci ve firmě UkrTransNafta se Porošenko nechal slyšet, že už napříště nedovolí oligarchům pořizovat si „soukromé armády“.  V zemi nebude ani jeden gubernátor, který by měl k dispozici soukromou armádu. Tečka," řekl prezident. Po odvolání Kolomojského podal demisi i jeho zástupce. Porošenko podle listu Ukrajinská pravda podepsal zákon, který vrací kontrolu státu i nad podnikem Ukrnafta.

Kolomojského vliv ale dost možná přesahuje hranice Ukrajiny. Ruští poslanci požádali generálního prokurátora a šéfa federálních vyšetřovatelů, aby prověřil, zda nemá Kolomojskij podíl i v ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz. Jejím klíčovým vlastníkem by měl být miliardář Roman Abramovič. Kolomojskyj byl podle ruských médií už dříve v Rusku obviněn z používání zakázaných prostředků a metod válčení a únosů. V Rusku mu také byla zkonfiskována kancelářská budova přímo v hlavním městě a rekreační budova v anektovaném Krymu. 

Tagy: Ukrajina oligarcha

Zdroje: ČTK