Porošenko slíbil mír. Ve Slavjansku a Mariupolu se přesto opět bojuje

- Aktuality autor: Michal Polák

Tento týden na východě Ukrajiny začal novými přestřelkami ve Slavjansku a údajným útokem na letiště v Mariupolu. Ve Slavjansku podle zpráv na Twitteru vybuchují bomby a v Mariupolu hoří budova terminálu letiště a také sousední vojenská posádka. Nový prezident Petro Porošenko slíbil, že ozbrojené operace skončí tento týden.

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda,zdroj: Profimedia.cz

Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských povstalců, dnes ráno probudily exploze v centru města. Podle Vladislava Selezňova, mluvčího štábu "protiteroristické operace" ukrajinské armády, městem projíždějí nákladní automobily s minomety na korbě a snaží se ostřelovat pozice vojáků v okolí města. V areálu jednoho z místních kostelů údajně povstalci instalovali dělostřeleckou baterii. 

V Mariupolu podle zpráv očitých svědků hoří budova místního letiště a objekty v areálu sousední vojenské posádky. V okolí se ozývají dávky ze samopalů. Bližší podrobnosti o bojových akcích ukrajinská média nepřinesla. Armádní veleni bojové operace v Mariupolu popírá, zprávy o útoku povstalců na letiště jsou prý pouhou propagandou separatistů. 

Porošenko doufá, že nepokoje v tomto týdnu skončí

Nový ukrajinský prezident Porošenko se v neděli vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny. Zbraně by podle jeho plánu měly utichnout v tomto týdnu. Separatisté ale podle ruských médií zareagovali na prezidentova slova s nedůvěrou. Protože jsou pod trvalou palbou vládních sil, pokračují prý v mobilizaci a výcviku dobrovolníků. 

Podle ruských médií byli na Ukrajině propuštěni dva reportéři ruské televizní stanice Zvezda, které v pátek u Slavjanska zadrželi bojovníci Národní gardy. Novináři byli údajně podezřelí, že shromažďují informace o postavení jednotek ukrajinské armády. Podle mluvčího stanice Zvezda ale přijeli na Ukrajinu informovat o Porošenkově inauguraci. V noci na dnešek byli novináři propuštěni, oznámil moskevský rozhlas. 

Tagy: Ukrajina přestřelky Slavjansk východní Ukrajina Mariupol proruští povstalci

Zdroje: ČTK