Porošenko čeká od summitu sankce, Sobotka chce další jednání s Ruskem

- Aktuality autor: Michal Polák

Představitelé unijních zemí přípraví další sankce vůči Rusku, tvrdí ukrajinský prezident Petro Porošenko. Český premiér Bohuslav Sobotka chce najít politické řešení konfliktu.

Petro Porošenko

Petro Porošenko,zdroj: Profimedia.cz

Před začátkem summitu, který má vybírat nástupce unijního prezidenta Hermana Van Rompuye a šéfky unijní diplomacie Catherine Asthonové, se Porošenko setkal s předsedou Evropské komise José Barrosem. Západ i Kyjev obviňují Moskvu, že na Ukrajině skrytě bojují ruští vojáci; Kreml to opakovaně odmítá. Barroso řekl, že situace v zemi je vážná a dramatická a že EK již další možná protiopatření posoudila pro případ, že by se pro ně unijní země rozhodly. Také ale dodal, že EU chce stále najít politické řešení. 

Diplomatickou cestou chce konflikt řešit i premiér Sobotka, proto hodlá v Bruselu vyzvat své kolegy k novému jednání s Ruskem. Dosavadní vyjednávání se mu prý nelíbí. Sobotka ale zároveň kritizoval páteční slova ruského prezidenta Vladimira Putina, aby si Západ nezahrával s jadernou velmocí. Zpřísnění sankcí naopak nevylučuje prezident Miloš Zeman, který to ovšem podmínil tím, že se skutečně prokáže přítomnost ruských vojáků na východní Ukrajině. 

Část ukrajinských vojáků se stahuje

Vojenská situace na Ukrajině se v posledních dnech výrazně změnila. Kyjev, který dosud hlásil postup své armády, nyní oznámil stahování části svých vojáků. Ti začali humanitárním koridorem opouštět obklíčení u města Ilovajska; prozatím odtud odešlo několik desítek vojáků. Není ale jasné, kolik vládních sil je zde obklíčeno. 

Vojáci ustoupili z oblastí východně od povstalecké bašty Luhanska. Separatisté tvrdí, že se ukrajinské jednotky stahují i od Doněcka. Na jižní frontě prý povstalci postoupili až ke strategicky důležitému přístavu Mariupol, ten je ale stále pod kontrolou armády. 

Kyjev dnes potvrdil ztrátu jednoho bitevního letounu Su-25, který v pátek na východě země sestřelila údajně ruská raketa. Podle povstalců bylo v pátek sestřeleny čtyři tyto bitevníky; to Kyjev popírá.

Tagy: summit Evropská unie

Zdroje: ČTK