Porošenko a Putin si potřásli rukou. Ruští výsadkáři zabloudili na Ukrajinu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 8. 2014 18:39) - Aktuality autor: Alina Holušová

Ukrajinský prezident Petro Porošenko si potřásl rukou s ruským kolegou Vladimirem Putinem na summitu o ukrajinské krizi v Minsku. Jednání se kromě nich účastní i prezidenti Běloruska a Kazachstánu a představitelé EU. Žádný zásadní průlom z debat zřejmě nevzejde, nečeká ho dokonce ani Alexandr Lukašenko. Tím spíš, že Ukrajinci zveřejnili záznam dokazující přítomnost ruských vojáků na svém území. 

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský kolega Petro Porošenko na summitu v Minsku

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský kolega Petro Porošenko na summitu v Minsku,zdroj: Isifa.com

Ukrajinci zveřejnili na internetu videozáznam z výslechu deseti příslušníků 331. pluku 98. ruské výsadkové divize, které ukrajinská tajná služba označila za "skupinu ruských diverzantů".

Rusko dosud přítomnost svých vojáků na Ukrajině popíralo, stejně tak odmítalo obvinění od Kyjeva a Západu, že posílá separatistům zbraně a posily. Na videozáznam reagovalo v obdobném duchu s tím, že vojáci na ukrajinské území zabloudili omylem, to se holt v pohraničí stává.

"Uvedení vojáci se skutečně zúčastnili hlídkování na rusko-ukrajinské hranici, kterou v nevytyčeném a neoznačeném úseku nejpravděpodobněji náhodou překročili. Při zadržení, nakolik je známo, nekladli odpor," tvrdí ruské ministerstvo obrany. Prý i více než 500 ukrajinských vojáků svého času překročilo společnou hranici. "Ale žádný zbytečný rozruch jsme kvůli tomu nedělali," zlobí se Moskva.

Podle Kyjeva ruští výsadkáři na Ukrajinu nezabloudili. "Nebyl to omyl, ale prováděli tu speciální operaci," tvrdí ukrajinský armádní mluvčí Andrij Lysenko. Navíc prý povstalce na jihovýchodu Ukrajiny podpořily i ruské bitevní vrtulníky, které zabily čtyři ukrajinské pohraničníky. Podle Lysenka k incidentu došlo ještě v pondělí, kdy se prý kolona obrněnců pokoušela prorazit z Ruska na jihovýchod Ukrajiny, přes Novoazovsk k přístavu Mariupol, aby zde vytvořila novou frontu ozbrojeného povstání. "Díky odvaze hrdinů se průlom přes hranici nezdařil," uvedl mluvčí.

Nicméně ostřelování Novoazovska "ruskými žoldáky" stále pokračuje a údajně hoří městská nemocnice. Lysenko připustil také "tvrdé boje" u Ilovajska, kde vzbouřenci podle ukrajinských médií obklíčili šest dobrovolnických praporů.

Bezzubá diplomacie

"Kolosální průlom se nejspíše nedá čekat. Ale měli bychom si ujasnit pozice, abychom nastartovali mírový proces," připustil běloruský prezident Alexandr Lukašenko ještě před zahájením summitu, který by podle něj mohl nastartovat mírový proces.

V úvodu schůzky, přístupném novinářům, Putin apeloval na Kyjev, aby místo eskalace násilí přistoupil na jednání se zástupci ruskojazyčného jihovýchodu Ukrajiny. "Mým cílem je ukončit krveprolití a začít proces hledání politického kompromisu," ujistil i Porošenko. Za jedinou účinnou cestu k ukončení krveprolití ale považuje nastolení účinné kontroly nad rusko-ukrajinskou hranicí, zastavení dodávek zbraní separatistům a propuštění válečných zajatců.

V Minsku se kromě ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny má jednat rovněž o dopadech asociační dohody Ukrajiny a EU a o dodávkách ruského zemního plynu.

Summit nyní podle ruské zpravodajské televize Rossija 24 pokračuje za zavřenými dveřmi. Otázkou prý zůstává, zda se Porošenko a Putin sejdou k jednání mezi čtyřma očima.

Tagy: Rusko Bělorusko Ukrajina summit Minsk krize na Ukrajině výsadkář

Zdroje: ČTK