Porodnice v Turnově končí provoz, lékaři odcházejí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Porodnice v Panochově nemocnici v Turnově ukončí k 6. březnu provoz. Tamní gynekologové v pondělí podali výpovědi a ke konci dubna by z ní měli odejít. Jejich výpovědi ovšem nesouvisí s odborářskou akcí Děkujeme, odcházíme.

Řekl to v úterý ředitel nemocnice Tomáš Sláma. Vedení zdravotnického zařízení situaci označuje jako přerušení provozu porodnice a pokusí se ještě zajistit kompletní nový tým, přestože v tom zatím úspěšné nebylo. 

Problémy začala mít turnovská porodnice už v závěru loňského roku, když jeden z porodníků podal výpověď, dostal totiž lukrativnější nabídku. Porodnici tak začalo hrozit to, že nebude mít dostatek lékařů k zajištění čtyřiadvacetihodinových služeb. Začátkem února pak oznámili i zbývající lékaři, že už v porodnici pokračovat nechtějí. 

Zachování provozu? Nesplnitelný úkol

"V případě, že nedojde k jiným skutečnostem, končí v nemocnici 30. dubna," uvedl Sláma. Ještě o něco dříve by si lékaři mohli začít vybírat dovolenou. 

Vedení nemocnice se snaží zajistit nové porodníky. Úkolem zabezpečit provoz gynekologicko-porodnického oddělení je pověřili i turnovští zastupitelé. Podle Slámy jsou šance malé. Do nemocnice by musel nastoupit tým lékařů se dvěma atestacemi a pro takové perspektivní není. "Ten úkol je téměř nesplnitelný," poznamenal Sláma. 

Liberec a Jilemnice přijmou rodičky

Aby mohlo v Panochově nemocnici fungovat gynekologické oddělení s ambulancí, muselo by mít alespoň tři lékaře. Pro porodnici je zapotřebí ještě o jednoho víc.

Rodičky nyní od svých lékařů dostanou informaci, do které z okolních porodnic budou moci nastoupit. Porodnice v Liberci a v Jilemnici už podle Slámy oznámily, že kompletní péči převezmou.

"Pokud vím, tak všechny nemocnice, které jsou v dosahu, to znamená Jičín a Mladá Boleslav, nemají takové problémy, aby nemohly přijímat rodičky od nás," doplnil ředitel Panochovy nemocnice. Péče o ženy před porodem a v šestinedělí by měla v Turnově prozatím pokračovat, a to do závěru dubna.

Tagy: konec lékaři Porodnice

Zdroje: ČTK